Mardin Depolaması Cazibe Sulaması Ana Kanalı İnşaat Sözleşmesi İmzalandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin Depolaması Cazibe Sulaması Ana Kanalı inşaat sözleşmesi imzalandı

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından bölgedeki toprakları suya kavuşturacak olan Mardin Depolaması Cazibe Sulaması Ana Kanalı inşaat sözleşmesi imzalandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından bölgedeki münbit toprakları suya kavuşturacak olan Mardin Depolaması Cazibe Sulaması Ana Kanalı inşaat sözleşmesi ile Yaklaşık 44 km’lik kanal ile sulama suyunu zirai arazilerle buluşturacak.

 

297 Bin Dekar Zirai Arazi Sulanacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı açıklamasında, Mardin’de sulanmadık arazi bırakmamak gayesiyle gecesini gündüzüne katarak çalıştıkların, Sulama projesi ile brüt 297 bin dekar zirai araziye su temin edeceklerini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu şunları söyledi:

“Mardin Depolaması Cazibe Sulaması Ana Kanalı projesi için 44 km kanal inşa ederek bölgedeki zirai arazilere sulama suyu temin edeceğiz. Bu projeyi en kısa zamanda tamalayarak değerli Mardinli kardeşlerimizin hizmetine sunacağız. Dedi.

 

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, yaklaşık 44 kilometrelik kanal ile sulama suyunu tarımsal arazilerle buluşturacak olan proje inşaatının tamamlanmasıyla Mardin’de 297 bin dekar tarımsal arazinin sulanır hale geleceğini kaydetti.

AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, yaklaşık 44 kilometrelik kanal ile sulama suyunu tarımsal arazilerle buluşturacak olan proje inşaatının tamamlanmasıyla Mardin’de 297 bin dekar tarımsal arazinin sulanır hale geleceğini kaydetti. Çankırı, “Mardin’in iki temel sorunundan biri GAP Sulama Kanallarının Mardin Ovası’na ulaştırılması diğer bir diğer temel sorun ise Mardin’in ulaşım sorunundur. Her iki önemli sorunda da büyük bir mesafeyi kat ettiğimize inanıyorum. Çevre yolu ve şehir içindeki battı-çıktılarla ilgili zemin etüt çalışmaları gerçekleşti. İnşallah yakında ilk kazmayı vuracağız. GAP Sulama Kanallarında da hızlı bir ilerleme söz konusu. Bu konuda hatırlanacağı üzere durumun ciddiyetinin daha iyi idrak edilebilmesi için daha önce ilgili bakanlığımızın merkezdeki ve bölgedeki bürokratlarını düzenlediğimiz bir toplantıda Mardin’deki çiftçilerimizle buluşturmuştuk. O toplantımızın Mardin Ovasının sulanması konusundaki bürokratik aşamaların aşılması ve çalışmaların hızlanmasında önemli bir etkisinin olduğunu düşünüyorum” dedi.