Mardin milletvekillerini tanıyalım!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin milletvekillerini tanıyalım!

2023 yılı 28. Dönem milletvekilleri genel seçimlerinde Mardin’den milletvekili seçilen 6 aday kimdir?

14 Mayıs Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili genel seçimlerinin tamamlanmasının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisinde ilini temsil edecek siyasi parti vekilleri belli oldu.

TBMM de 6 milletvekili ile temsil edilecek Mardin’den milletvekili seçilen 6 siyasi parti adayı belli oldu. İl genelinde açılan sandıklardaki oy oranlarına göre TBMM de 6 milletvekili ile temsil edilecek Mardin’den Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi 4 Milletvekili kazanırken Adalet ve Kalkınma Partisi ise 2 Milletvekili kazandı.

Cumhurbaşkanı seçiminde adayların yeterli oy oranına ulaşamaması nedeniyle seçimler 2. Tura kaldı. 28. Mayıs Pazar günü en çok oy alan iki aday olan Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yarışacak.

TBMM’de Mardin’i temsil edecek 28. Dönem Milletvekillerini kimdir yakından tanıyalım.

Adalet ve Kalkınma Partisi Mardin Milletvekili Faruk Kılıç kimdir? 

1974 Mardin ili Kızıltepe ilçesi Doyuran köyü doğumlu olan Faruk Kılıç. İlk, orta ve liseyi Kızıltepe ilçesinde okudu. 1999 yılında İnönü Üniversitesi İ.İ.B.F İşletme Bölümü’nden mezun oldu.

Kızıltepe’nin önde gelen aşiretlerinden Şüküran Aşiretine Mensup olan Faruk Kılıç, MÜSİAD Mardin’in kurucuları arasında yer aldı. İlim Yayma Vakfı ile Birlik Vakfı Mardin Şube yöneticiliği, dört yıl Kızıltepe Sosyal Yardımlaşma Vakfında üye sıfatıyla görev yapan Faruk Kılıç, aynı zamanda birçok sivil toplum örgütünde de yer aldı.

İŞ HAYATI

Mardin güç birliği çalışma platformu üyesi de olan Faruk Kılıç Aytaç Et Ve Süt Ürünleri A.Ş’nin makarna fabrikasında muhasebe ve yöneticilik yaptı. Eurogaz Gaz Dağıtım A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanlığını da yapan Kılıç özel sektörde halen sahibi olduğu Kılıçlar Tarım Ürn.İth.İhr.İnş.San.ve Tic.Ltd.Şti. adı altında gübre, hibrit mısır tohumu, traktör yedek parça (Mardin, Batman ve Şırnak illeri) Bölge bayilikleri ile beraber akaryakıt ve LPG istasyonu işletti. Aynı zamanda çiftçilikle uğraşmakta.

SİYASİ HAYATI

Üniversite yıllarında Malatya’da Refah Partisi il Gençlik kolları Eğitim Başkanlığını yapan Kılıç daha sonra AK Parti’nin Kızıltepe  ilçe yönetimi, birim başkanlığı görevlerinde yer aldı.

26 Temmuz 2016 tarihinden AK Parti’nin Kızıltepe İlçe Başkanlığına getirilen Kılıç, iki dönem AK Parti’den milletvekili aday adaylığı için başvurdu.

23 Kasım 2018 tarihinden beri AK Parti Mardin il başkanlığı görevini üstlenen Faruk Kılıç bu görevinden istifa ederek 28. Dönem milletvekili aday adaylık başvurusunda bulundu.

Adalet ve Kalkınma Partisi Mardin Milletvekili Muhammed Adak Kimdir?

1966 yılında Mardin’de doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Mezunudur.

Gazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde “Kırsal Alan Planlama Politikaları” yüksek lisansını, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde ise “Bölgesel Kalkınmanın Kentleşme ve Çevreye Etkileri ve GAP Projesi Örneği” tez konulu doktorasını tamamladı.

Adak, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türk İslam Sanatı Tarihi Bölümü’nde araştırma görevlisi, özel sektörde sorumlu müdür, danışman ve proje geliştirme uzmanı görevlerinin yanı sıra, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Kapsamında GAP İdaresi ile birlikte sürdürülen Eko-Kent Planlama Projesi’nde danışman, Bayındırlık ve İskân Bakanlığında Emlak Şube Müdürü, ardından Dış İlişkiler ve Mesleki Eğitim Daire Başkanı, Avrupa Konseyi Daimi Delegesi, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığında şube müdürü ve uzman, Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü) Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı görevlerinde de yer aldı.

Adak, 2016’dan beri Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcılığını yürüttükten sonra 2019 yılı Aralık ayından itibaren Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Milli Selamet Partisi eski parlamenteri Fehim Adak’ın oğlu olan Muhammed Adak Ayrıca Mardin Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Başkanı olup evli ve üç çocuk babasıdır.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Mardin Milletvekili Saliha Aydeniz Kimdir?

Yeşil Sol Partisi Mardin Milletvekili adayı Saliha Aydeniz kimdir?

DBP eşbaşkanı da olan Saliha Aydeniz 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi, Halkların Demokratik Partisi Diyarbakır Bölgesi, 2’nci sıradan milletvekili seçilerek Meclis’e girdi.

Saliha Aydeniz, ilk ve ortaöğretimi Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde tamamladıktan sonra Diyarbakır Sağlık Lisesi’nden mezun oldu.

Aydeniz, evli ve 2 çocuk annesi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Mardin Milletvekili Kamuran Tanhan Kimdir?

İlk, orta ve lise eğitimini Nusaybin’de alan Kamuran Tanhan daha sonra çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü görevler aldı.

Mardin Barosuna kayıtlı Avukat Tanhan, Nusaybin’de 1999 ile 2009 yıllarında Belediye Başkanlığı yapan Dr. Mehmet Tanhan’ın da yeğenidir. Siyasete HDP çatısı altında devam eden Av. Kamuran Tanhan, 14 Mayıs seçimlerinde Yeşil Sol Partisi listesinden Mardin Milletvekili oldu.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Mardin Milletvekili Beritan Güneş Altın Kimdir?

Yeşiller Sol Partiden Mardin Milletvekili seçilen Beritan Güneş Altın, Mardin Nusaybin’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Mardin’de alan Güneş daha sonra çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü görevler aldı.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunu olan Beritan Güneş Altın, Her Yerde Sanat Derneğin bir süre aktivist olarak çalıştı.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Mardin Milletvekili George Aslan Kimdir?

George Aslan, Nusaybin ve Midyat yakınlarındaki Arbo (Taşköy) köyünde doğdu. 12 Eylül’den sonra Hollanda’ya gitti ve orada yaşadı. Shemsho dergisinin kuruculuğunu ve editörlüğünü yaptı.

Süryani topluluğu arasında, Hollanda Tur-Abdin Federasyonu, Asuri Mezopotamya Enschede Derneği (AMVE) ve Hollanda’daki Suriye-Ortodoks Derneği gibi çeşitli kuruluşların üyesi oldu.

Süryanicenin yanı sıra, Türkçe, Kürtçe ve Arapça bilen Aslan, beş çocuk babasıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir