Dicle Elektrik

Mardin Tıp Fakültesi İçin Kazı Yapıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin Tıp Fakültesi İçin İş Makineleri ilk Kazı Başladı

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi binasının yapılacağı alanda ilk kazı yapıldı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’ın da hazır bulunduğu alanda iş makineleri ile yapılan ilk kazıyla ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler paylaşıldı;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde Tıp Fakültesi tarafından kurulma kararı verilmiş ve  1 Mayıs 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak Mardin Tıp Fakültesinin kuruluş kararı resmi olarak onaylanmıştı.

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde Tıp Fakültesinin kurulması için o dönem sürdürülen yoğun çalışmalar sonunda verilen bu karar Mardin’de büyük bir sevince neden olmuştu.

Bugün itibariyle Mardin Artuklu Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi yapımında yeni bir süreç başladı. Mardin Artuklu Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi binasının yapılacağı alanda ilk kazı yapıldı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ve ilgili yetkililer tarafından yapılan alan incelemelerinin ardından Hayırsever Nezir Sürücü’nün de katılımıyla kazı makineleri girerek ilk kazı çalışması yapıldı.

 

Rektör Özcoşar: Mardin Tıp Fakültesinde Yeni Bir Döneme Girildi

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Temel Tıp Bilimleri Binası temeli için başlayan ilk kazıyla Mardin’imizin heyecanla beklediği Tıp Fakültesinde yeni bir döneme girildiğini belirtti.

Tıp Fakültesinin Mardin Artuklu Üniversitesi kampüsüne çok yakışacağını ifade eden Özcoşar, Tıp Fakültesinin sağlık alanında şehrimize ve bölgemize önemli katkılar sağlayacağının altını çizdi.

22 bin metrekare toplam inşaat alanı, 3600 metrekare oturum alanı ve 58 bin metrakare peyzaj alanıyla devasa bir kompleks olacak olan Tıp Fakültesinin sevincini yaşadıklarını belirtti.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar,, Tıp Fakültesinin yapımını üstlenen Hayırsever İş İnsanı Nezir Sürücü’ye Artuklu Üniversitesi ve Mardin adına çok teşekkür etti.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ TEMEL TIP BİLİMLERİ BİNASI PROJESİ

Temel Tıp Bilimleri Binası Toplam İnşaat Alanı: En az 22.000 m²

Bina oturum alanı: 3600 m²(Bodrum+Zemin+4 kattan oluşacaktır.)

Peyzaj Alanı: Yaklaşık 58.000 m²

Temel Tıp Bilimleri Binası

 • 3 adet amfi
 • 10 adet Derslik-13 adet PDÖ Dersliği-13 adet Seminer Odası
 • 1 adet Mikroskopi lab.
 • 1 adet Anatomi Diseksiyon lab.
 • 1 Adet Anatomi Maket Lab.
 • 2 Adet Multidisiplinler Lab.
 • 2 Adet Bilgisayar Lab.
 • 1 Adet Tıbbi Beceri Lab.
 • 10 Adet OSKE Sınav Odaları
 • 1 adet Konferans Salonu
 • 1 Adet Simülasyon Merkezi
 • 13 adet Bölüm (Anatomi Bölümü -Genetik-Tıbbi Biyoloji Bölümü-Pataloji Bölümü-Biyofizik Bölümü-Biyokimya Bölümü-Mikro Biyoloji Bölümü-Histoloji- Embriyoloji Bölümü-Farmakoloji-Fizyoloji Bölümü-Biyoistatistik Bölümü-Halk Sağlığı Bölümü-Adli Tıp-Tıp)içerisinde aşağıdaki birimler yer almaktadır.
 • 14 adet sekreter ve personel odası
 • 104 adet akademisyen ve asistan odası
 • 14 adet Araştırma Laboratuvarları
 • İdare bölümü: 1 adet Dekan Odası- 2 adet Dekan Yrd. –3 adet Sekreter-1 adet Fakülte Sekreteri-25 adet Öğretim Elemanı Odası-1 adet Toplantı Odası-1 adet Öğrenci İşleri-3 adet İdari Ofis-6adet  Rezerv Oda-5 adet İdari Spesifik Ofisler ( Sınav Odası, Disiplin Etik Kurulu, Dergi vb.)
 • Genel mekanlar: 1 Kütüphane.- 1 Öğrenci Kantin-Kafeterya-1 Akademik-İdari Personel Kantin-Kafeterya-1 Öğrenci Yemekhane-1 Personel Yemekhane -1-Öğrenci Konsey Temsilcisi-3 Öğrenci Kulüp Odası- Kız-Erkek Öğrenci Mescit- Kadın-Erkek Mescit-Teknik Mekanlar(ısı merkezi-su deposu-jenaratör-sığınak- arşiv- depo vb.)

Günay A. Halıcı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mardin Tıp Fakültesi İçin Kazı Yapıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kızıltepe Ekspres Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin