Mardin’de ‘’7 Kibele Belgesel Gösterimi’’ Yapıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin’de ‘’7 Kibele Belgesel Gösterimi’’ Yapıldı

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde 7 kadının başarı hikâyesini anlatan ‘’7 KİBELE’’ belgeselini izledi.

 

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA)’nın mikrogirişimci kadınlar arasından seçilen 7 kadının başarı hikâyesini anlatan ‘’7 KİBELE’’ belgeseli, Mardin’de seyirci ile buluştu.

Vali Demirtaş, Aralarında Mardinli Zerge Torun’un da bulunduğu yedi kadının başarı hikâyesini anlatan belgesel filmini ilgiyle izledi.

Programa, 22.Dönem Diyarbakır Milletvekili Aziz Akgül, Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları ve girişimci kadınlar katıldı.

 

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, programda yaptığı konuşmada yoksulluğun önemine vurgu yaparak;

‘’Bugün dünyanın mücadelesini yürüttüğü en önemli sorunların başında yoksulluk gelmektedir. Tüm dünyayı ilgilendiren bu sorunla ilgili olarak devletler ve ulus üstü birlikler yoğun mesai harcamakta, birbirinden anlamlı projeler hayata geçirmektedir. Bu bağlamda Birleşmiş Milletler ’in “her çeşit yoksulluğu nerede olursa olsun sona erdirmek” hedefi de bu mücadelenin ana eksenini oluşturmaktadır. Ülkemizde uygulanan Mikrofinans Programı da girişimciliği destekleyerek, yoksulluğun bir başkasına ihtiyaç olmadan azaltılmasını amaçlayan fevkalade anlamlı ve önemli bir programdır’’ dedi.

 

Belgeselden oldukça etkilendiğini belirten Vali Demirtaş;

‘’Mikrokredinin dokunduğu hayatlardan ve “7 Kibele” belgesel filminin kahramanlarından biri de Mardinli Zerge Torun kardeşimiz. Zerge Torun, Mardin Mikrofinans Şubesinden aldığı krediyle hayatında yeni bir hikâye yazmaya başladı. Onun ve “7 Kibele” belgeseline hayat veren diğer kadınlarımızın hikâyesini hayranlıkla izledik. Buradan bir kez daha ifade etmek isterim ki kadın eli değen her şey güzelleşir, bereketlenir. Kadınlarımız, katıldıkları her mücadeleyi mutlaka kazanır. Bu bilinç ve düşünceyle kadınlarımızın gücüne güç katmaya devam edeceğiz. Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi olarak her alanda ve her anlamda kadınlarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz. Kadın girişimciliğini sonuna kadar destekleyeceğiz. Bu vesileyle kendi kendilerine gelir getirici faaliyette bulunan tüm kadınlarımızın gayretini yürekten kutluyorum. “7 Kibele” belgesel filmi sayesinde mikro kredinin etkilerinin ne denli büyük olduğunu toplumun tüm kesimlerinin göreceğine yürekten inanıyorum. Medeniyetlerin kesişme noktası Mardin’imizde böylesine anlamlı bir organizasyonu gerçekleştiren herkese teşekkür ediyorum’’ diye konuştu.

 

7 Bölge-7 Kadının başarı hikayesinin anlatıldığı ‘7 Kibela’ belgeselini  Kızıltepe Kaymalamı/Belediye başkan vekili Hüseyin Çam’da izledi.