Mardin’de 739 binada hasar tespit çalışması yapıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin’de 739 bina ve yapıda hasar tespit çalışması yapıldı

Mardin il genelinde 739 bina ve yapıda hasar tespit çalışması yapıldı, 59 binada ağır hasar tespit etti.

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli Pazarcık ile Elbistan ilçelerinde 9 saat arayla meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden bölge genelinde olduğu gibi Mardin de şiddetli bir sarsıntı yaşadı.

Meydana gelen şiddetli deprem sonucunda 10 ilde binalar yıkılırken Mardin ve bazı illerde ise binalarda hasar meydana geldi. Depremden etkilenen Mardin’de ilgili kurumlara yapılan hasar ihbarı sonrasında ekiplerin binalardaki hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

Depremin hissedildiği Mardin’de ihbarları değerlendiren Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Mardin il Müdürlüğüne bağlı ekipler il genelinde 59 binada ağır hasar tespit ettiği belirlendi.

Mardin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği il Müdürlüğü ekipleri hasar tespit çalışmaları yaparken Artuklu, Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Mazıdağı, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Savur ve Yeşilli ilçelerinden toplam 75 mahalle ile köyden yapılan ihbarlar değerlendirildi.

Kent genelinde toplam 739 bina ve yapıda hasar tespit çalışması yapıldı. Yapılan değerlemede 190 bina ve evin az hasarlı, 480 yapının ise hasarsız olduğu tespit edildi. Yapılan çalışmalar kapsamında kent merkezi, ilçeler ve köylerde 59 yapı ise ağır hasarlı olarak değerlendirildi. 2 yapının yıkık olduğu şehirde ağır hasarlı yapıların genelde köy olarak bilenen kırsal mahallerde olduğu görüldü.

Yaşanılan depremde Mardin’de herhangi bir can kaybı yaşanmazken köylerde ağır hasarlı olarak tespit edilen yapıların genel olarak kerpiç ve boş oldukları da öğrenildi.