Mardin’de Uluslararası Bulgur Festivali Düzenleniyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin’de Uluslararası Bulgur Festivali Düzenleniyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Mardin Valiliği ve Mardin Artuklu Üniversitesi işbirliğiyle yürütülen, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve GAP Bölge İdaresi tarafından desteklenen Kadim Mardin Yemekleri Sahne Alıyor: Artık Sıra Bizde Projesi kapsamında “Mardin Uluslararası Bulgur Festivali” düzenlenecek.

Festival Bulgur Yemekleri Yarışmasıyla Başlayacak

Festival, 4 Kasım 2022 Cuma günü saat 09:30’da, Mardin Artuklu Üniversitesi Kadim Mardin Mutfağı Projesi Uygulama Mutfağı’nda gerçekleştirilecek olan yemek yarışması ile başlayacak.

Yarışmacılar, “yaratıcı bulgur yemekleri” ile “yöresel bulgur yemekleri” kategorilerinde hünerlerini sergileyecek.

Yarışma ödülü olarak birinciye tam altın, ikinciye yarım altın, üçüncüye ise çeyrek altın verilecektir.

Yarışmadan sonra, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Asuman KERKEZ’in, “Anadolu’dan Dünyaya Armağan Bulgur” konulu söyleşisi gerçekleştirecek.

Söyleşinin ardından “Mezopotamya’da Yaşam ve Mutfak” paneli yapılacaktır. Moderatörlüğü Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lokman TOPRAK tarafından yürütülecek olan panele, Gaziantep Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Dr. Ceyhun UÇUK, Dicle Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Cüneyt ATEŞ ve Azerbaycan Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Emma ABDULLAYEVA konuşmacı olarak katılacak.

Uluslararası Şefler ile Workshop Çalışması Yapılacak

Panelin ardından “Uluslararası Şefler ile Workshop Çalışması” gerçekleştirilecektir.

5 Kasım Cumartesi günü Cumhuriyet Meydanı’nda devam edecek olan festivalde, şenlik ateşinin yakılması, şeflerle glütensiz mutfak çalışması gibi çeşitli workshop çalışmaları, yemek yeme yarışması düzenlenecek.

Festival, Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği ve Medeniyetler Korosu’nun saat 18:00’de Mardin Artuklu Üniversitesi AKM Salonu’nda gerçekleştirilecek olan konseriyle son bulacaktır.

Festivalin bütün bölümleri herkese açık olarak gerçekleştirilecek.