MAÜ, Gastronomi ve Ebelik Bölümlerinde İlk 5’te

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin bölüm bazında en yüksek puanla öğrenci alan devlet üniversitesi sıralamasında derece yaptığı bildirildi.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) internet sayfasında açıklanan 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarına göre Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin bölüm bazında en yüksek puanla öğrenci alan devlet üniversitesi sıralamasında derece yaptığı bildirildi.

Türkiye’de ve dünya akademisinde güçlü bir Sosyal Bilimler+ 5T vizyonu ile kurumsal vizyonunu sürekli geliştiren bir üniversite olarak “Ahlak, Bilgi, Üretim” denklemlerinde ilerlediklerini ifade eden Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarına göre yüzde yüz doluluk oranını yakalayan Mardin Artuklu Üniversitesinin Turizm Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültelerindeki bölümlere yerleşen öğrencilerin en yüksek puanlar ile kontenjanı doldurmalarını öğrencilerin büyük bir teveccühü olarak gördüğünü ifade etti.

Öğrenci odaklı eğitim anlayışıyla alanında uzman akademisyenler eşildiğinde kaliteli bir eğitim alacak olan öğrencileri gönülden tebrik ettiğini ifade eden Özcoşar, MAÜ’yü tercih eden öğrencilerin girişimci ve inovatif bir üniversite modeliyle eğitim alacaklarını ve MAÜ ailesinin bir parçası olmaktan daima gurur duyacaklarını temenni ettiğini söyledi.

 

Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feridun Bilgin, bölüm bazında en yüksek puanla öğrenci alımı sıralamasına göre Türkiye devlet üniversitelerinde bulunan 45 Ebelik bölümü içerisinde Mardin Artuklu Üniversitesi Ebelik bölümünün sıralamada 4. olduğu bilgisini paylaştı.

 

Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Harman  Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre MAÜ’nün, Türkiye’deki  devlet üniversiteleri içerisinde bulunan 61 Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünün, bölüm bazında   en yüksek puanla öğrenci alan ilk beş devlet üniversitesi içerisine girdiğini belirtti.