MAÜ Tıp Fakültesinden “Mardin Diyabetli Çocuklar Kampı”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MAÜ Tıp Fakültesinden “Mardin Diyabetli Çocuklar Kampı”

 

Kurulduğu andan itibaren şehre değer katacak çalışmalara aralıksız devam eden Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi bölgede ilk kez  ‘ Mardin Diyabetli Çocuklar Kampı’  düzenleyerek diyabetli çocukların hayatını kolaylaştıran etkinliklere başladığını duyurdu.

 

Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından verilen bilgiye göre 5-8 Eylül 2022 tarihleri arasında Nusaybin DSİ Piknik Alanı Tesislerinde çocuklar için Diyabet Kampı farkındalık etkinliğinin düzenleneceği bildirildi.

 

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin organizatörlüğünde, Mardin Valiliği, Mardin İl Sağlık Müdürlüğü, Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi katkılarıyla, Nusaybin Kaymakamlığı ve Nusaybin Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenecek olan ve dört gün sürecekDiyabet Kampı’ farkındalık etkinliğine; Mardin ve Diyarbakır’dan 50 dolayında diyabetli çocuk ve 30’a yakın doktor, hemşire, diyetisyen, psikolog, sosyal hizmet uzmanı ile Mardin Artuklu Üniversitesi diyetisyenlik ve hemşirelik bölümü öğrencilerinin katılacağı belirtildi.

Diyabetin, eğer iyi bir şekilde yönetilmezse ciddi komplikasyonları olan bir hastalık olduğunu ancak uygun beslenme tedavisi, insülin tedavisi, düzenli egzersiz ve sürekli diyabet eğitimi ile sağlıklı, uzun bir yaşam sürebilmenin mümkün olduğunu ifade eden Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Nuri Özbek, ‘Mardin Diyabetli Çocuklar Kampı’ farkındalık etkinliğinin ilkini Mardin’in  Nusaybin ilçesinde yapacaklarını, ilerleyen dönemlerde Mardin’de bu farkındalık kampını her yıl düzenlemeye davam edeceklerini belirtti.

 Mardin Bölgesinde 0-18 yaş arası 200’ün üzerinde Tip 1 Diyabetli çocuğun var olduğuna işaret eden Prof. Dr. Nuri Özbek, doğru bir eğitimle çocukların normal hayatlarına devam edebilmesi ve sosyal yaşama katılabilmesinin mümkün olduğunu ve bu farkındalık kampının çocuklar ve aileleri için son derece önemli bir eğitim etkinliği olduğunu vurguladı.

Günay A. Halıcı