Mehmet Sincar mezarı başında anıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mehmet Sincar katlinin 29. yılında Kızıltepe’de mezarı başında anıldı

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, DEP Milletvekili Mehmet Sincar için Kızıltepe’de mezarı başında yapılan anmaya katıldı.

4 Eylül 1993’te tarihinde faili meçhul cinayetleri araştırmak üzere gittiği Batman’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden dönemin DEP Mardin Milletvekili Mehmet Sincar katledilmesinin 29’uncu yılında Kızıltepe’de mezarı başında anıldı.

Mardin Kızıltepe ilçesi Fırat Mahallesinde bulunan mahalle mezarlığında Mardin Milletvekili Mehmet Sincar için yapılan anmaya, eşi ve Kızıltepe eski Belediye Başkanı Cihan Sincar, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, eski parlamenter ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden alınan Ahmet Türk, HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar il-ilçe teşkilatları ve partililer katıldı.

Kızıltepe eski Belediye Başkanı Cihan Sincar, eşi Mehmet Sincar’ın katledilmesinin 29 yılında mezarı başında yaptığı konuşmada, “Mehmet onurlu bir Kürt’tü, onurlu bir insandı. Söz verdi, bunun bedelini de ödedi. Arkadaşları 29 yıl önce söz verdi ve o günden bugüne Kürt siyaseti Mehmet’i yaşattı. Bizler de Mehmet Sincar’ın ailesi olarak söz veriyoruz, isimlerini ne kadar silmeye çalışsalar da Mehmet Sincar adını altın harflerle Kürt halkının gönlüne yazdı. Ölmedi, yüreklerimizde yaşıyor.” İfadelerine yer vererek katılımcılara teşekkür etti.

Sincar’ın vefatının üzerinden 29 yıl geçtiğini hatırlatan Ahmet Türk ise “Mehmet Sincar’ın mücadelesi devam ediyor. Kürt halkının özgürlüğü için canıyla büyük bir bedel ödedi.” Açıklamasında bulundu.

DEP Milletvekili Mehmet Sincar için Kızıltepe’de mezarı başında yapılan anmaya katılan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da yaptığı açıklamada, Sincar’ın faili meçhul cinayetleri araştırmak üzere gittiği Batman’da faili belli güçler tarafından katledildiğini ifade ederek, “ Mehmet Sincar’ın katillerini tanıyoruz. Mehmet Sincar’ın katledilmesinin emrini verenleri de tanıyoruz, tetiği çekenleri de biliyoruz. Ancak üzerinden 29 yıl geçmesine rağmen bugün halen Mehmet Sincar davasından tutuklu tek bir sanık olmaması, Türkiye’nin hukuk sistemini ve adaletini bir kez daha gözler önüne seriyor. Bugün dosya olmasına rağmen dosyanın içerisinde tetikçiler başta olmak üzere itirafçıların da olduğu katillerin isimleri bilinmesine rağmen hiç bir tutuklunun olmaması, Türkiye’nin büyük bir ayıbıdır. Sadece Mehmet Sincar değil, Türkiye’de işlenen binlerce faili meçhul cinayette ismi geçenler, yargılanmıyor, sorgulanmıyor, tutuklanmıyor. Tam aksine korunuyor, kollanıyor, ödüllendiriliyor. Şu iyi bilinsin ki Mehmet Sincar’ın bize bıraktığı mücadele, bizlere yol gösteriyor, biz onların yol arkadaşlarıyız. ” dedi.

Eş Genel Başkan Buldan, 29 yıl önceki Türkiye ile bugünkü Türkiye arasında değişen hiçbir şeyin olmadığını, 90’lı yıllarda Türkiye nasılsa, 2020’li yıllarda Türkiye aynı Türkiye’dir iddiasında bulundu.