Mezopotamyaʹnın En Kapsamlı Uzay Gözlem evi Kızıltepeʹde Kuruldu.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mezopotamya’nın En Kapsamlı Uzay Gözlemevi Kızıltepe Sınav Kolejinde Kuruldu.

 

Teknik Tasarımı Türkiye’nin ilk yerli üretim lisansını alan YUKA adlı uçağın sahibi ve aynı zamanda uçak mühendisi Yusuf Kahvecioğlu ile iç tasarımı bir dönem  19 Mayıs Üniversitesi Astronomi Merkezinde yöneticilik yapan Astrofizikçi Ali Arslantürk tarafından gerçekleştirilen Uzay Gözlem Evi Kızıltepe Sınav kolejinde  kuruldu.

Bugüne kadar adı TÜBİTAK Projeleri ile sık sık gündeme gelen ve Bursa Havacılık Müzesi Havacılık Bölümü Makine Üretimi, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni yaparak yerel yönetimlerin gündemine şehirlere bilim merkezleri kurma fikrini sokan ekip,  Gözlemevi Planetaryum yapımındaki başarıları ile Türkiye’de ilk ve  tek olma özelliğini taşıyor.

GÖKBİLİM DOĞDUĞU TOPRAKLARA GERİ DÖNÜYOR

Kızıltepe Sınav Koleji Kurucularından Abidin Aslan Koleje Gözlemevi Kurulması hakkında yaptığı açıklamada şu bilgileri paylaştı.

Gözlemevlerinin tarihine baktığımız da Babil, Antik Yunan ve Mısır medeniyetinin ve bilimin beşiği olduğunu yeniden hatırlatarak uygulamalı bir şekilde bilimsel çalışmalar yapabilecekleri ortamları sağlamaktır. Sınav Koleji bünyesinde kurmuş olduğumuz gözlem evi son teknoloji ürün ve tasarımlar kullanılarak oluşturuldu. Öğrencilerimiz astronomlar eşliğinde çalışarak gökyüzü, uzay ve evrenin bilinmezliklerini keşfe çıkaracak. Güneş, ay, gezegenler, yıldız kümeleri, kuyruklu yıldız ve gök cisimlerini inceleyecekler. Uçsuz bucaksız bir bilgi birikimi edinerek, matematiğin sayılardan ibaret olmadığını anlayacaklar. Kızıltepe Sınav Koleji bütün derslikleri, donatı ve sosyal alanları ile tam bir eğitim merkezi olarak halkımıza hizmet vermeye hazır, önümüzdeki hafta içinde de açılışımızı gerçekleştirerek yeni eğitim öğretim yılına hep birlikte merhaba diyeceğiz