Nuda, kadına şiddeti kınadı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nuda, kadına şiddeti kınadı

Kızıltepe Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Nuda Kadın danışma Merkezi, Kızıltepe’de son zamanlarda artan kadın cinayetlerine ve şüpheli kadın ölümlerine tepki göstermek amacıyla Kızıltepe Özgürlük Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

Nuda Kadın Merkezi sosyoloğu Emine Konak, kadın birleşenleri adına okuduğu basın açıklamasında:

“Kadın cinsine yönelik kırım politikalarının yaşadığımız yüzyılda da dünyanın her yerinde devam ediyor. Rengi, dili, dini, ulusu ne olursa olsun kadınlar her türlü şiddetle karşı karşıya kalıyor.

Egemen erkek zihniyetinin, kapitalist, küresel sistemle birlikte baskı araçlarını yenileyerek daha sinsi politikalarla kadınlara yöneliyor. Egemen erkek anlayışının her gün kadının taciz, tecavüzlerle tahakküm altına almaya çalışılıyor, bu şekilde kadın sosyal yaşamdan uzaklaştırılarak ev hapsine mahkûm edilmesi amaçlanıyor.

Devlet bu tecavüz kültürünü ve kadın cinayetlerini sistematik bir biçimde toplum ve kadın üzerinde uygulamakta ve meşrulaştırmaktadır. Örnek olarak 04.09.2012 saat 14:00 de kayıp olan Necla Yaprak Mardin Emniyet: Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada ipek Mahallesi Akdoğan yolu üzerindeki mısır tarlasında 4 Eylül Salı günü yarı çıplak vaziyete bir kadın cesedinin bulunduğu belirtildi. Elleri arkadan bağlı ve boyun kısmı iple sarılı olduğu tesbit edilen cesedin gerekli incelemelerin ardından Kızıltepe devlet hastanesine kaldırıldığı kaydedildi. Aynı gün kız kardeşinin kayıp olduğunu belirten M.Y isimli şahsa yaptırılan teşhiste cesedin Necla Yaprak(19) isimli kadına ayıt olduğunu belirlendiği ifade edildi. Elimizde sadece bu kalıyor. Necla neden katledildi ile ilgili hiçbir ifade yok.

Beş bin yıldır bitmeyen, süreklileşen, her türlü yöntemle devam eden kadın kırımı, kadın cinsine yönelik açılmış bir savaştır. Bu savaşta erkek egemen zihniyetin kadın cinsine karşı her türlü vahşeti kullanmaktan geri kalmıyor.

Kadın cinayetlerini “politik cinayetler” olarak görüyoruz. Çünkü her şeyden önce, bize göre ne şiddet, öznesi belirsiz, cinsiyetsiz bir olgu, ne de kadınlara karşı şiddete başvuranlar, bunu hasta, sapık, eğitimsiz oldukları için yapıyorlar… Kadınlara yönelik şiddet, düpedüz, kadınları baskı altında tutmaya devam etmek için kullanılan bir “erkek şiddeti” aracı, erkek egemenliğini ayakta tutan mekanizmaların başlıcası. Kadın cinayetleri; kadınların bedenleri, cinsellikleri, kimlikleri, emekleri, hayatları erkeklerin tasarrufunda addedildiği için bu kadar yaygın; mahkemelerde, karakollarda, yasalarda kendine bu kadar güçlü dayanaklar bulabiliyor. Erkek şiddeti; dayaktan, tacizden, tecavüzden, intihar ettirmeden geçerek kadın cinayetlerine kadar varıyor. Bugün AKP hükümeti de kadın üzerindeki kırımları meşru bir şeymiş gibi gösterip yargıyla ortaklaşıp kadın yönelik her türlü şiddeti uygulayan şahıslara ceza indirimi uygulayarak mükâfatlandırıyor. Bu AKP hükümetine ve yargının kadın üzerindeki bakışını apaçık ortaya koymaktadır. Biz de kadın birleşenleri olarak buradan Akp hükümetine sesleniyoruz. Her şeyiyle kendini Müslüman olarak gösteren hükümet söz konusu kadın olunca nerede. Biz de diyoruz ki buradan, biz kadınlar olarak demokratik, ekolojik ve cinsiyetçi özgürlükçü paradigma ile ancak insanlığın sorunlarına çözüm bulunabileceğinin bir kez daha altını çiziyoruz.” Dedi

Açıklamaya Kızıltepe Başkan vekili Haşim Baday, Kızıltepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Leyla Salman, BDP il, ilçe başkan ve yöneticileri de katıldı.