Poyraz’ın katledilmesi Kızıltepe’de protesto edildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Deniz Poyraz’ın katledilmesi Kızıltepe’de protesto edilerek kınandı

 

HDP Mardin İl Örgütü, partilerine dönük saldırı ile Deniz Poyraz’ın katledilmesini Kızıltepe’de protesto etti.

 

HDP İzmir il başkanlığına gerçekleştirilen saldırı ve sonucunda Deniz Poyraz’ın katledilmesi bir çok merkez ile birlikte Mardin Kızıltepe ilçesinde de düzenlenen basın açıklaması ile protesto edilerek kınandı.

 

Onur Gencer (27) isimli saldırgan tarafından önceki gün HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik gerçekleştirilen ve Deniz Poyraz (38) adındaki kadın çalışanın katledildiği saldırı, Kızıltepe ilçesinde HDP il teşkilatı tarafından basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasında HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar’da hazır bulundu.

Basın açıklamasını okuyan HDP Kızıltepe İlçe Eşbaşkanı Yekta Zangırdak, yaşanan saldırının asıl faillerini bildiklerini ve sorumlusunun iktidar olduğunu iddia etti. Zangırdak, “ Bilinmelidir ki İzmir de katliam gerçekleştirmek istenen 17 Haziran sonrası için Türkiye halklarının geleceğini karanlığa sürüklemek isteyenlere karşı dayanışmanın ve bir arada yaşaman savunulması gerektiği tarihi bir gündür. Muhalefet partileri ve tüm toplumsal kesimler birlikte hareket etmelidir. Vakit kaybetmeden tüm demokrasi güçleri halklarımızın geleceğine dair demokratik ilkeler etrafında müzakere ederek çözüm önerileri geliştirmelidir. Demokratik ve özgür bir geleceği ancak bir araya gelerek inşa edebiliriz.

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar ise yaptığı konuşmada, devletin mafyalaştığını ve iktidarın siyasetini Kürt düşmanlığı üzerine kurdunu iddia ederek HDP’nin kapatılmak istenmesini eleştirerek komplo ve katliamlar ile Kürtlerin bitirilemediğini gibi HDP’nin de kapatılamayacağını söyledi. Dündar, “ HDP terör yuvasıdır deniyor peki bu katliamları yapanlar nerden çıktılar. Mafya- çete-devlet oluşumu bu iktidarın siyaset merkezinde bulunmakta. İkitidar  mafyalara, çetelere teslim olmuş iktidarını onların üzerinden uzatmak istemekte, Kürtlerin ölümü üzerinden, kanunsuzluklar üzerinden iktidarını sürdürmek istiyor. HDP’lilerin,Kürtlerin ve kadınların öldürülmesi meşru göstermeye çalışılıyor. Biz de diyoruz ki; Kürtlerin öldürülmesi kimseye fayda getirmez. Bir Kürt öldürüldüğünde binlercesi yeniden doğuyor” Şeklinde konuştu.

Dündar, HDP İzmir il binasına girerek Deniz Poyraz’ın katil zanlısı Onur Gencer’in bazı kesimlerin akli dengesinin yerinde olmadığı iddialarına sert tepki göstererek, savaş yanlılarının nerdeyse bir ölümün yaşanmasına ve katliam yaşanmasına üzüldüklerini belirterek benzer katliamların yaşanmaması için bu olayın tüm ayrıntıları ile ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi.

Basın açıklaması oturma eylemiyle sona erdi.