Prof. Dr. Ertaş girişimleriyle Diyarbakır’da ​Kardiyoloji alanında bir ilk yaşandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Prof. Dr. Ertaş girişimleriyle Diyarbakır’da ​Kardiyoloji alanında bir ilk yaşandı

9-11 Haziran 2023 tarihleri arasında Diyarbakır’da Dicle Üniversitesi Kardiyoloji AD ve Kardiyovasküler Akademi Derneği’nin ortaklaşa organizasyonu ile Ulusal ve Uluslararası formatta bir toplantı gerçekleştirildi.

Son teknolojik gelişmeler ışığında geliştirilen tedavi yöntemlerinin masaya yatırıldığı toplantı detaylarını, bu toplantının gerçekleşmesi için büyük bir çaba gösterip emek sarf eden Kardiyoloji AD öğretim görevlisi Prof. Dr. Faruk Ertaş’a sorduk.

Mardin’in yetiştirdiği başarılı hekimlerden biri olan Kızıltepeli Prof. Dr. Faruk Ertaş toplantının detaylarını ve toplantının Diyarbakır, Bölge ve Ülkemiz açasından ne gibi mesajlar verdiğini şöyle aktardı;

KIRK İLDEN 300 KARDİYOLOJİ ALANINDAKİ BİLİM ADAMI KATILDI

21.yy’da teknoloji alanındaki baş döndürücü gelişmelere paralel olarak son yıllarda Tıp’taki ameliyat dışı pek çok tedavi yönteminde paradigma değişimi yaşandı. Bu değişimden büyük ölçüde payını alan alanlardan biri de Girişimsel kardiyoloji alanıdır. Bu alan ile ilgili şehrimizde böylesi zengin içerikli ve büyük bir katılımla bir toplantının gerçekleşmesi önem arz etmektedir.

SON TEKNOLOJİK TEDAVİLER, AÇIK VE KAPALI AMELİYATLAR OPERATÖRLER TARAFINDAN CANLI YAYINLARDA GÖSTERİLDİ

Kırk ayrı ilden ve yaklaşık üç yüze yakın kardiyoloji alanındaki bilim adamının katıldığı, Ülkemizin önde gelen operatörler tarafından canlı yayınlarda kalbin ana damarı, çatal damarları ve uzun süreli tam tıkalı kalp damarları, şah damarları ve ayak damarlarının stentleme yöntemi ile açılması, kalp kapaklarının ameliyatsız yöntemle değiştirilmesi, kalp kapak darlıklarının balon yöntemi ile genişletilmesi, doğuştan kalp deliklerinin kapalı yöntem ile kapatılması gibi son teknolojik tedavilerle gerçekleştirildi. Eş zamanlı olarak vakalar büyük bir ilgiyle izleyen diğer meslektaşlarımızla tartışılarak, herkes tecrübelerini aktararak eğitici bir ortam oluşturuldu. Canlı vakalar dışında eğitici kurslar, ilginç olgular vb. oturumlar gerçekleştirildi.

DİCLE ÜNİVERSİTESİ KALP HASTANESİ ORTA DOĞUNUN EN BÜYÜK KALP MERKEZİ KONUMUNDA

Ulusal ve uluslararası formatta böylesi bir organizasyonun Diyarbakır’da gerçekleşmiş olmasının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Faruk Ertaş şöyle devam etti;

“Hem şehrimizin hem de Üniversitemizin sağlık alanında kat ettiği olağanüstü mesafeyi gözler önüne sermektedir. Toplantıya katılan tüm bilim adamları buna şahitlik etmiş ve pozitif geri bildirimlerde bulunmuşlardır.

Ayrıca uzun yıllardır Üniversitemizin bünyesindeki kalp hastanesi orta doğunun en büyük kalp merkezi olarak biliniyor. Bu hastanemizin alt yapısı, teknik donanımı, uygulanabilir son teknolojik tedaviler ile böylesi bir organizasyona ev sahipliği yapması bu unvanını pekiştirmiş olup etkin ve yetkin bir merkez olduğunu kanıtlamıştır. Ülkemizin metropol dışı perifer şehirlerde bu tarz organizasyonların gerçekleşiyor olması son dönemlerdeki sağlık politikalarıyla doğrudan ilişkili olup bölgeler arası yatırım eşitsizliğinin ortadan kaldırılmasının önemli örneklerinden biridir.” Açıklamasında bulundu.