Resimler, Bozkurt’un Elinde Hayat Buluyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Resimler, Bozkurt’un Elinde Hayat Buluyor

Mardin merkez Artuklu ilçesinde bulunan Olgunlaşma Enstitüsü bünyesinde kara kalem, resim çalışmaları yapan Tahsin Bozkurt,  yaptığı el emeği göz nuru eserleriyle dikkatleri üzerine çekiyor.

2014 – 2018 yılları arasında Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Görsel Sanatlar Resim Öğretmenliği Bölümünden mezun olan Bozkurt, çeşitli kurumlarda görev aldıktan sonra yaklaşık bir yıldır Olgunlaşma Enstitüsünde çalışmalarını sürdürüyor.

Mezun olduktan sonra 5 yıllık zaman zarfında sanat alanında her geçen gün kendini biraz daha geliştiren Bozkurt, Yağlı boya, kara kalem, sulu boya iç ve dış mekan çalışması, duvar çalışmaları gibi bir sürü sanat dalında  çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Genelde portre üzerinde çalıştığını kaydeden Bozkurt, “Portrelerde bir duygu olmasına önem veriyorum. O duyguyu kalemime ve önümdeki kağıda yansıtıyorum. Portrelerdeki duyguyu oldukça önemsiyorum. Bu yoğunluk portreyi daha da etkili kılıyor. Bu etkiyi istediğim gibi verebiliyorum. Bu alandaki çalışmalarımı büyütmek ve ilerletmek amacındayım. Daha büyük ebatlarda çalışmalar yapmak istiyorum.” dedi.

Valilik ve kaymakamlık bünyesinde gönüllü projelerde yer aldığını belirten Bozkurt, “Çıktığım bu yolda çok amaçlı ve hedefli olduğuma inanıyorum. Çalışmalarımda istediğim etkiyi yakalayabiliyorum. Bu etki beni daha da ileriye taşıyacaktır. Amacım gittiği, geliştiği, görüldüğü yere kadar gidebilmek. Yaptığım çalışmaların her biri ortalama birkaç günümü alabiliyor. Karakalem portre realist (Gerçekçi)  çalıştığım için boyut, kişi sayısı ve ayrıntı değişiyor. Zor ve yorucu olmasına rağmen sonucu beni fazlasıyla mutlu ediyor.” yorumunda bulundu.

Evli ve bir çocuk babası olan Bozkur, yaklaşık 1 yıldır Olgunlaşma Enstitüsü bünyesinde çalışmalar yapıyor. Yaptığı çalışmaların iyi olabilmesi için büyük efor harcadığını söyleyen Bozkurt, “Bu güne kadar yaptığım çalışmalar için hep olumlu tepkiler aldım. Kötü bir tepki almadım, herkes çok beğeniyor. Eşim ve arkadaşlarım bana çok destek veriyor. En büyük hayalim sınırları aşıp dünyada tanınan bir ressam olmaktır.” ifadelerini kullandı.

Resim sanatçısı Tahsin Bozkurt, sanatın önemine değinerek, “Sanatın çatısı altında insanlar mutluluğu arıyor” dedi. Sanata katkı vererek doğru bir iş yaptığını ifade eden Bozkurt, yaptığı eserler için de “Her biri büyük bir sabır ve emek isteyen çalışmalardır. Çalışmalarımı gerçekleştirirken emeğin sabırla nasıl yoğrulduğunu öğreniyorum.” dedi.

Mustafa Erkar- MARDİN