SARILIK HEPATİT B VİRÜSÜ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SARILIK HEPATİT B VİRÜSÜ (1)

Özel Mardinpark Hastanesi Dahiliye/İç Hastalıkları Uzman Doktor Haydar Boynukara halk arasında sarılık olarak bilinen HEPATİT B VİRÜSÜ ile ilgili olarak uyarılarda bulundu.

Hepatit B Virüsünün AIDS etkeni olan HİV’e göre 100 kat daha bulaşıcı olduğuna dikkat çeken Doktor Boynukara şu açıklamalarda bulundu;

Halk arasında SARILIK olarak bilinen karaciğer iltihabına (hepatit) sebep olan bir virüstür. Benzer virüslere göre oldukça bulaşıcıdır. AIDS etkeni olan HİV’e göre 100 kat daha bulaşıcıdır. Kan ile, cinsel yollardan ve doğum sırasında anneden bebeğe bulaşabilir.

Bu virüs, aynı evde yaşayan bireyler arasında sağlam olmayan deriden bu virüsü içeren tükrük gibi vücut sıvıları ile de bulaşabilir. Aile içi bulaş riski yüksek olduğundan ailede bu virüsü taşıyan bir kişi varsa tüm ailenin mutlaka bu hastalık açısından taranması lazım. Ancak hastaların yaklaşık üçte birinde nasıl bulaştığına dair riskli bir durum saptanamamıştır, bu da acaba bu virüsün başka bulaş yolları var mıdır sorusunu akla getirmektedir. Ağızdan ya da solunum yoluyla bu virüsün bulaştığına dair henüz bir kanıt yoktur.

Hem akut hem de kronik enfeksiyon yapabilir. Hasta bulaştan sonra tamamen iyileşir ve virüs vücuttan tamamen temizlenirse akut enfeksiyondur. Virüsün karaciğer dokusuna yerleşerek karaciğerde sürekli kalması durumu kronik enfeksiyondur.

Bundan sonraki bölümlerde hastalığın tanısı, seyri ve tedavisi anlatılacaktır.