Şehirler arası Seyahat İzne Bağlandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şehirler arası Seyahat İzne Bağlandı

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Koronavirüs’le mücadelede Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda, 7 yeni tedbirin hayata geçirilmesi kararlaştırılmıştır. Dayanışmamızı güçlü tutarsak az hasarla çıkarız” Açıklamasında bulundu.

 

Basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni koronavirüs tedbirlerini madde madde açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafında akşam saatlerinde düzenlediği basın toplantısında “Bilim Kurulu Toplantımızın ardından Bugün tavsiye kararlarını Sayın Cumhurbaşkanımıza da arzettim, bu konuda değerlendirmeleri olacak.” Açıklamasının ardından bütün gözler Cumhurbaşkanı Erdağan’ın yapacağı açıklamaya çevrilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Saat:22.00’de düzenlediği basın toplantısı ile yeni Coronavirus tedbirlerini açıkladı.

 

“Ülkenin her ferdinin devletinin yanında olduğunu biliyoruz, Virüsle mücadelemizi ararlılıkla milletimizle sürdürüyoruz, İlaç ve Gıda da hiçbir sıkıntımız yok, Nüfus oranına göre En çok yoğun bakım ünitesine sahip ülkeyiz. Sosyal mesafeye dikkat edilecek. Mümkün oldukça dışarı çıkmayacak, Tüm illerde valiler başkanlığında pandemi kurulu oluşturulacak ve yerel duruma göre ek tedbirler alınabilecek” detaylarını aktaran ve Yurt dışı uçak seferlerinin tamamen durdurduklarını, şehirlerarası yolculuğun izne bağlandığını, Valiler başkanlığında Pandemi kurullarının oluşturulacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından bazı satır başları şöyle:

“Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ile ek tedbirler alıyoruz. Belirlenen kurallara ne kadar riayet edersek bu süreçten o kadar hızlı çıkarız. Bugüne kadar her alanda tedbirler aldık. Bugün Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri noktasında yeni tedbir paketi hazırladık. Hepsi milletimizin huzuru için hazırlandı.

 

Dünyanın tamamını etkisi altına alan koronavirüs hastalığı giderek daha fazla yayılıyor. Bu büyük felaket, herkesle birlikte bizi de etkilemiştir. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi ne kadar güçlü tutarsak bu süreçten o kadar az hasarla çıkarız.

 

Şu hususları asla aklımızdan çıkarmamalıyız. Rehavete ve paniğe kapılmamalıyız. Kendimiz ve geleceğimiz için lütfen evde kalalım. Bilim insanlarımızın tavsiyelerine kulak verelim. Bu kapsamda ilk etapta yaklaşık 100 milyar liralık ekonomik destek programı hazırladık. Devlet olarak her türlü tedbiri aldık. Bu ülkede hiç kimsenin aç kalmasına da, açıkta kalmasına da, mağduriyetine de izin veremeyiz. Yeter ki hep birlikte kurallara uyalım, ikazlara kulak verelim.

Türkiye bu salgın dönemine olabilecek en hazırlıklı şekilde yakalanmıştır. Üretimin ve ihracatın devamı en önemli önceliğimiz. Testler kesinlikle ücretsizdir.”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yeni Tedbir Paketinde yer alan 7 maddeyi ise şu şekilde açıkladı;

1-Şehirlerarası seyahatler valilik iznine bağlı.

2-Kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle, esnek çalışma sistemi

3-Toplu taşıma araçlarında seyrek oturma düzeni

4-Piknik alanları haftasonları kapalı, haftaiçi toplu olarak durmak yasak.

5-Askerlerimiz 14 gün karantina kuralına uygun olarak celp ve terhis.

6-Yurtdışı uçuşlar tamamen sona erdirildi.

7-Tüm illerde valiler tedbirleri takip edecek, gerekirse ilave tedbirler alınacak.

Alınan bu kararlar 30 büyükşehirde titizlikle uygulanacak.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir