Şeyh Selahattin Seydaoğlu hayatını kaybetti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şeyh Selahattin Seydaoğlu hayatını kaybetti

Mardin Kızıltepe ilçesinde ikamet eden ve Diyarbakır’da tedavi gören Seyda Şeyh Selahattin ( El-Haleli) Seydaoğlu, Diyarbakır’da kaldırıldığı hastanede hakk’a yürüdü.

Mardin Kızıltepe de ikamet eden ve Uzun zamandır yaşadığı sağlık sorunlarını nedeniyle Kızıltepe’de ve son bir aydır Diyarbakır’da tedavi gören bölgenin tasavvuf ehli, ileri gelenlerinden Seyda Şeyh Selahattin ( El-Haleli) Seydaoğlu, Diyarbakır’da kaldırıldığı hastanede hakk’a yürüdü.

Başta Kızıltepe ve Mardin’de, Bölgede ve Türkiye’nin birçok yerinde binlerce müntesibi bulunan 72 yıllık yaşamı boyunca ömrünü Kur’ana ve ilme adayan, ehli sünnet çizgisinden bir an bile ödün vermeden, zor dönemlerde binlerce talebe yetiştiren, kurdurduğu medreselerle binlercesinin de yetiştirilmesine vesile olan Şeyh Selahattin ( El-Haleli) Seydaoğlu, tedavisi gördüğü Diyarbakır da akşam saatlerinde vefat etti.

Şeyh Selahattin Seydaoğlu, müderris, mütefekkir ve mutasavvıf Merhum Şeyh Seydayê Abdürrezzak’ın halifesi ve oğluydu.

Şeyh Selahattin Seydaoğlu Kimdir?

1950 yılında babası Seyda Şeyh Abdurrezzak hz.nin o dönem ikamet ettiği Suriye’nin Haseke iline bağlı Halid köyünde dünyaya geldi. Medrese tahsiline babası Seyda Şeyh Abdurrezzak ‘ın 1952 yılında Türkiye’ye dönerek Kızıltepe’nin Pirmir (Yaşar) köyüne yerleşerek buraya taşıdığı Şeyh Abdurrezzak medresesinde başladı ve burada başta babası olmak üzere önde gelen bazı alimlerden ders aldı. Babasından önce ilim icazetini ardından da irşad icazetini alarak 1980’da vefat eden babasının ardından postnişlik makamına geçti. Burada hem irşad faaliyetlerine devam etti bir yandan da medresesinde yüzlerce talebe yetiştirdi.

1971’de babasının Kızıltepede tesis ettiği medresenin yanı sıra, Diyarbakır, Bingöl, Van, Kahramanmaraş gibi bölge illerinde medreseler açtı. 2005 yılından beri ciddi sağlık sorunlarıyla mücadele eden Seyda Şeyh Selahaddin bölgede din adamlığı kişiliğinin yanında sosyal ve toplumsal meselelerde aktif rol üstlenerek birçok kan davası ve husumetin sulhle neticelenenmesine katkı sağladı.

Medreselerinde yetiştirdiği talebeler arasında halen akademisyen, bürokrat, din adamı ve farklı alanlarda topluma hizmet eden insanlar bulunmaktadır. Çevresinde halim ve cömert birisi olarak bilinir, eskiden beri dergahında kurduğu sofraya garipler, fakirler, yolda kalmış insanlar misafir olurdu.

Son yıllarda yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle medresenin idaresini müderrislik yapan oğulları Şeyh Mübarek ve Şeyh Mihdi’ye bırakmıştı.

Kızıltepe Ekspres Haber Ailesi olarak; bölgemizin önemli tasavvuf ehli, ileri gelen kanaat önderi Şeyh Seydayê Selahattin Seydaoğlu’na Allah’tan rahmet, Ailesi, müntesipleri, talebeleri ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.