Sosyal Ağlar Hayatımızın Vazgeçilmez Parçası Oldu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal Ağlar Hayatımızın Vazgeçilmez Parçası Oldu.

Sosyal medya üzerine yapılan araştırma ile Türkiye’deki internet kullanımını gözler önüne serdi. Araştırmada Facebook en yaygın kullanılan sosyal medya aracı olarak öne çıkarken, Haber sayısında Twitter ilk sırada yer aldı.

İstatistiklere göre Türkiye’de 46 milyon internet kullanıcı sayısının yaklaşık 42 milyonunun aktif olarak sosyal medya kullandığı belirlendi. Nüfusumuzun yüzde 45’i mobil üzerinden sosyal medya kullanırken, Türkiye’deki insanların en çok kullandığı sosyal platformun ise Facebook manisa temizlikğu tespit edildi. Ülkemizde bilinen ve tanınan ilk sosyal medya aracı olması nedeniyle öne çıkan Facebook’un ardından sırasıyla en çok Youtube, WhatsApp, Twitter ve Instagram’ı kullandığımız saptandı.

Erkekler Facebook, gençler WhatsApp, kadınlar ise Instagram kullanıyor

Facebook’u kullananların büyük çoğunluğunu erkekler oluştururken, önceleri sadece izleme yapılan Youtube’da ise son yıllarda paylaşım ve yorum yapma konusunda büyük artış gözlendiği belirlendi. WhatsApp daha çok gençler, öğrenciler ve iş yerlerinde çalışma arkadaşları gibi gruplar arasında manisa temizlikkça yaygın bir uygulama olarak öne çıkarken, kadınların daha çok tercih ettiği Instagram’ı ise özellikle sanatçıların ve üniversite gençliğinin yoğun şekilde kullandığı tespit edildi.

Haber sayısında “Twitter” ilk sırada yer aldı

Medya Takip Ajansı Interpress’in üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan araştırmasına göre, yazılı basında yılbaşından bu yana sosyal ağlar ile ilgili 115 bini aşkın haber yer aldığı belirlendi. Sosyal ağlar içinde Twitter, hakkında çıkan toplam 46 bin 584 haberle ilk sırada yer alırken, Facebook ile ilgili ise toplam 35 bin 832 haber çıktığı belirlendi. Instagram hakkında yazılı basına toplam 20 bin 110 haber yansırken, Youtube ile alakalı da 7 bin 60 haber yayınlandığı tespit edildi. WhatsApp’ın da yazılı basında 6 bin 366 habere konu manisa temizlikğu belirlendi.