SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışı yüzde 49,25’e yükseltildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışı yüzde 49,25’e yükseltildi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin emekli aylıklarındaki artışı oranını Ocak ayı itibarıyla yüzde 49,25’e yükseltiyoruz.” Açıklamasında bulundu.

Geçen hafta yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan SSK ve Bağ-Kur emeklisine ilave yüzde 5 artış ile artış oranı yüzde 37,57’den yüzde 42,6’ya yükselen 6 aylık emekli maaşı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile SSK ve Bağ-Kur emeklisine bir ek zam daha yapılarak Ocak ayı itibarıyla yüzde 49,25’e yükseltildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, katıldığı TRT Haber televizyonu özel proğramında yaptığı açıklamada yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile SSK ve Bağ-Kur emeklisine bir ek zam daha yapıldığını duyurarak, “SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışını yüzde 49,25’e yükseltiyoruz.” dedi.

“SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİ MAAŞ ARTIŞINI YÜZDE 49,25’E YÜKSELTİYORUZ.”

Bakanı Işıkhan konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada da şu bilgilere yer verdi;

SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin emekli aylıklarındaki artışı Ocak ayı itibarıyla yüzde 49,25’e yükseltiyoruz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla 2024’ü Emekliler Yılı ilan etmiştik. Bu kapsamda emeklilerimize yönelik ekonomik, sosyal, kültürel çalışmaları ve müjdeleri bu yıl boyunca tek tek hayata geçireceğiz. Bir güzel haberi de paylaşmak istiyorum; SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin aylıklarının Ocak 2024 itibarıyla 6 aylık artış oranını %49,25’e yükseltiyoruz. Böylece bu yıl tüm emeklilerimizin aynı oranda artış almasını sağlıyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hükümetlerimiz kıymetli emeklilerimizi sadece seçim dönemlerinde hatırlamadı. Emeklilerimizin her daim yanında olduk, başımızın tacı yaptık. Bu yüzden 2024 yılını Emekliler Yılı olarak kutlamaya karar verdik.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, teklifin Meclis’ten geçmesinin ve Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yaklaşık 1 hafta içerisinde SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin hesaplarına yatacağını söyledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YÜZDE 5 EK ZAMMI DUYURMUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “Memur emeklisinden nispeten daha düşük artış alan SSK ve Bağ-Kur emeklisi aylıklarına ilave yüzde 5 daha artış yapacağımızın müjdesini vermek istiyorum. SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin Ocak 2024’ten itibaren 6 aylık artış oranı yüzde 42,6’ya yükseliyor. Memur, SSK ve Bağ-Kur ayrımı yapmadan tüm emeklilerimizin yıllık maaş artış oranları önümüzdeki Temmuz’da eşitlenecektir. Meclisimizin de onayını aldıktan sonra artışları bir an önce emeklilerimizin maaşlarına yansıtmak istiyoruz.” İfadelerini kullanıp 7 bin 500 TL olan en düşük emekli maaşının 10 bin TL’ye yükseleceğini söylemişti.