Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi ‘Tarla Günü’ Etkinliği Gerçekleştirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Tarafından ‘Tarla Günü’ Etkinliği Gerçekleştirildi

Mardin Artuklu Üniversitesi Kızıltepe Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi tarafından Mardin’de ‘Tarla Günü’ etkinliği düzenlendi.

Kızıltepe Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hüsnü AKTAŞ tarafından kırsal Küçükköy bölgesinde çiftçilere yönelik yapılan etkinlikte tescillenmiş ve tescillenmeye namzet buğday çeşitlerinin tanıtımı yapıldı.

Tarla günü etkinliğinde yöreye özgü buğday çeşitlerinin tanıtımı yapılarak yetiştirme koşulları ve iklimsel özelliklerin bu çeşitleri nasıl ve ne düzeyde etkilediği anlatıldı.

Etkinlikte ayrıca yüksek verim ve kalite özelliklerine sahip, hem çiftçileri hem de sanayicileri memnun edecek sonuçların alındığı 2 ekmeklik (dekori, miranbey) ve 1 makarnalık (ozanbey) buğday çeşitleriyle ilgili de çiftçilere bilgiler verildi.

Tarımla İlgili Kamu ve Özel Sektör Temsilcileri Etkinliğe Tam Katılım

Tarla günü etkinliğine tarımla alanında faaliyet gösteren kamu kurumları ve özel sektör temsilcileri etkinliğe tam katılım gösterdi.

 Etkinliğe Kızıltepe Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Kenan Sinan Dayısoylu, Tarım ve Orman İl Müdürü Menduh Dinler, Mardin Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erdal Damar, Mardin Ziraat Odası Başkanı Bereket Akan, Mardin Zahireciler Odası Başkanı Şerif Öter, Yıldız Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Medeni Yıldız, Mardin Bulgur Sanayicileri Dernek Başkanı Faysal Sun ve yöre çiftçileri katıldı. 

MAÜ, Tarım Çalışmalarına İvme ve Verim Kazandırmayı Amaçlıyor

Etkinlikte bir konuşma yapan Kızıltepe Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Kenan Sinan Dayısoylu, Mardin Artuklu Üniversitesinin Sosyal Bilimler + 6T Vizyonu kapsamında Tarım çalışmalarına ivme ve verim kazandırmak üzere kurulan Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesini    geliştirmek, yöremize ve bölgemize akademik ve bilimsel anlamda katkılar sağlamak üzere el ele omuz omuza çalışmalar yapmaları gerektiğini ifade etti.