Tekin’in ‘Karakuşi Yıllarında Aşk’ kitabı çıktı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tekin’in ‘Karakuşi Yıllarında Aşk’ kitabı çıktı

Şair-Yazar, araştırmacı-gazeteci ve siyasetçi Bülent Tekin’in son kitabı ‘Karakuşi Yıllarında Aşk’ daha önce yayınladığı kitapları arasında yerini aldı.

Aslen Mardinli olan yazar-gazeteci-siyasetçi Bülent Tekin, yaptığı araştırmalar ve bölgede yaşanmış gerçek hikayeleri kaleme almakla tanınan biri yazar. Tekin’in Mayıs ayında yayınlanan son yazdığı kitabı ‘Karakuşi Yıllarında Aşk’ kitabının içeriğini şu sözlerle anlatıyor;

“Karanlık kapkaranlık yıllar yaşadık, yaşıyoruz. Kötü bir süreçtir bu. Hukukun, adaletin, insan haklarının askıya alındığı, adeta yok sayıldığı bir dönem yaşadık, yaşıyoruz. Konuşmanın yasak olduğu yıllardır bu. Söz’ün yasaklandığı, korkunun hakim olduğu yıllarda yazmanın, söylemenin cesaret istediği bir korku ikliminden bahsediyorum.

Bu korku ikliminde bir aydının, bir entelektüelin yazması, konuşması gerektiğine inanan biri olarak itirazlarımı not ettiğimi, kayıt altına aldığıma inanıyorum. Bu bağlamda karanlıklar içine sokulmuş ve korkunun hakim kılındığı bir ülkede yazılabileceği kadar yazılan “Karakuşi Yıllarında Aşk” adlı kitabımı karanlık günlerin gidip, aydınlık günlerin geleceği ve Demokratik Cumhuriyet’in inşa edileceği geleceğe adıyorum. Saygı ve Sevgilerimle.”

BÜLENT TEKİN Biyografisi

15 Şubat 1954 yılında Mardin’in Derik ilçesinde doğdu. Aslen Mardin’in Ömerli ilçesi Çınaraltı (Rissin) köyündendir. İDMMA(Galatasaray) Kimya Mühendisliği ve ODTÜ(Gaziantep Kampusu) İnşaat Mühendisliği mezunudur. Üniversite yıllarında “Duygu” adlı bir senaryo çalışmasında bulunmuştur. Bu eser bir Sinema dergisinde fotoroman şeklinde senaryo edilmiştir.

70’li yılların şartlarında yazmış olduğu, “Oğul (roman)”, “Para (roman)”, “Toplu (masal) Şiirler (şiir)”, “Şili Sosyalizmi (araştırma-inceleme)” adlı kitap çalışmaları polis tarafından alındığından bu eserlerin basılma olanağı olmamıştır. O yıllarda daktilo edilen nüsha yok edilince yedekleme şeklinde bir güvenlik olanağı bulunmuyordu.

Bülent Tekin Edebiyatçılar Derneği, BESAM, TYS, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (fahri üye), MGC ve PEN üyesidir.

Gırgır Dergisi’nde aralıksız dokuz yıl yazdı.

2010-2011 yılları içerisinde KKTC’de yayınlanan ‘Afrika’ adlı gazetede köşe yazarlığı yaptı.

4 Eylül 2012 ile 31.12.2012 tarihleri arasında Dijle Tv’de yayınlanmış olan “BÜLENT TEKİN İLE TARAFSIZ BAKIŞ” programını sundu. 2013 yılında da bu televizyon programını bir süre daha aynı televizyonda sunmuştur.

Kürt Sorunu ve Sayılmayan İsyanlar (araştırma/inceleme), Kanayan Topraklar (Simko, Berzenci, Koçgiri) 1919-1923 (araştırma/inceleme), Cumhuriyet Dönemi İlk Kürt İsyanları 1924-1926 (araştırma/inceleme), Taarruz Yılları 1926-1930 (araştırma/inceleme), Dersim’den Tunceli’ye Giden Yol 1930-1938 (araştırma/inceleme), Yakın Tarihte Kürt Sorunu: 40’lardan PKK’ye (1940-Günümüz) (araştırma/inceleme), Büyük(lere) Küçük(lere) Masallar (masal) adlı eserleri TBMM Kütüphanesi’ne seçilmişlerdir.

Yayımlanmış eserleri:

Kızıldan Sarıya(şiir)

Tarih Tarih Olsun (şiir)

Sevdanla Yaşayacaksan (şiir)

Kral Situ’nun Hikâyesi (roman)

Barışla Güzeldir Sevdam (şiir)

Feyyo’nun Felsefesi (roman)

Ölümü Vurmak Güneşi Öpmek (şiir)

Bir Türkiye Çıkmazı (deneme)

Kartal Yuvası-Mardin Tarihçedir-(tarihi roman)

Köpekleşmenin Şerefi (mizah/deneme)

Vatan Millet Diyarbakır (mizah/deneme)

Ana Tanrıçadan Modern Köleye (deneme)

Kürt Sorunu Ve Sayılmayan İsyanlar (araştırma/inceleme)

Kanayan Topraklar (Simko, Berzenci, Koçgiri) 1919-1923 (araştırma/inceleme)

Cumhuriyet Dönemi İlk Kürt İsyanları 1924-1926 (araştırma/inceleme)

Taarruz Yılları 1926-1930 (araştırma/inceleme)

Dersim’den Tunceli’ye Giden Yol 1930-1938 (araştırma/inceleme)

Yakın Tarihte Kürt Sorunu: 40’lardan PKK’ye (1940-Günümüz) (araştırma/inceleme)

Büyük(lere) Küçük(lere) Masallar (masal)

Toplu Şiirler (şiir)

Karakuşi Yıllarında Aşk (yazılar)

http://www.bulenttekin.net/category/kitaplarim/