Türk adaylıktan çekilme sebebini açıkladı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son dakika: Ahmet Türk adaylıktan çekildi!

Dem Partisinde dün yapılan ön seçim sonuçlarında birinci çıkan ve birinci turda adaylığı kesinleşen Ahmet Türk yaptığı açıklama ile adaylıktan çekildiğini açıkladı. 

DEM parti’den Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan ve dün yapılan birinci tur ön seçimlerinde birinci çıkan Ahmet Türk adaylıktan çekildiğini açıkladı.

Eski parlamenter ve iki dönem Mardin Büyükşehir Belediye başkanı olarak seçilen Ahmet Türk adaylıktan çekilmesi ile ilgili olarak Mezopotamya Ajansına yaptığı açıklamada, “Daha önce yüzde 50’yi aşmamam durumunda çekileceğimi açıklamıştım. Halkın sahiplenmesinde dolayı halka teşekkür ediyorum. Aktif siyasetten çekiliyorum. Kürt halkının mücadelesini farklı platformlarda sürdüreceğim” ifadelerine yer verdi.

AHMET TÜRK KİMDİR?

Türk, 1942 tarihinde Mardin’de doğdu. 1973’te Demokratik Parti’den Mardin Milletvekili olarak seçilen Türk, daha sonra buradan istifa ederek CHP’ye katıldı ve 1980 yılına kadar siyasi hayatına burada devam etti. 1987 yılında SHP’ye katılan Türk, 1989 yılında Paris’te düzenlenen Kürt konferansına katıldığı gerekçesiyle SHP’den ihraç edildi.

Ahmet Türk, 2009 yılında kapatılan DTP’nin kurucularından oldu. Aysel Tuğluk ile birlikte ilk kez eş başkanlık sisteminin uygulayıcısı oldu.

2007 Genel Seçimlerinde Bağımsız Mardin Milletvekili olarak meclise giren Türk, kurucusu olduğu DTP 2009 yılında kapatılınca milletvekilliği düştü. 2014 yılında Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Ahmet Türk hakkında Ocak 2016 tarihinde ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’, ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ ve Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına ‘muhalefet’ gerekçesiyle yedi seneden on sekiz seneye kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

17 Kasım 2016’da İçişleri Bakanlığı tarafından vazifesinden alınan Türk, 21 Kasım 2016 tarihinde gözaltına alındı. Ahmet Türk, 24 Kasım 2016 tarihinde savcılık sorgusu ardından Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarıldı ve burada tutuklanarak İstanbul Silivri Cezaevi’ne gönderildi. Ahmet Türk, 3 Şubat 2017’de sağlık sorunları sebebiyle adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi. 19 Ağustos 2019 tarihinde Mardin Büyükşehir Belediyesine kayyım atandı.