Uzmanlardan güneş çarpması tehlikesine karşı uyarı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzmanlardan güneş çarpması tehlikesine karşı uyarı!

Mardin’de giderek etkisini artıran sıcaklıklar, vatandaşı bunalttı. Uzmanlar, güneş çarpmasının olası tehlikesine karşı uyarıda bulunuyor.

Türkiye genelinde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrederken, termometrenin 40 dereceyi aşan hava sıcaklığını gösterdiği Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sıcaklardan bunalan vatandaşlar üzerlerine su dökerek serinlemeye, gölge olan yerlerden geçmeye çalışıyor. Uzmanlar ise artan sıcaklarda sık yaşanan güneş çarpmalarına karşı vatandaşı uyardı.

Havanın çok sıcak olduğunu ve sıcaklardan olumsuz etkilendiklerini kaydeden vatandaşlardan Erdal Eken, üzerine su dökerek serinleyebildiğini söyledi.

Güneş çarpmasının olası tehlikesine karşı uyarıda bulunan Dâhiliye Uzmanı Dr. Bayram Yıldız, güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarı çıkılmamasını veya gölgelik alanlarda dolaşılmasını tavsiye etti.

Dr. Yıldız, “Hastalarımızın ve sıcağa hassasiyeti olan vatandaşlarımızın sıcak ve güneş çarpmanın etkisini hafife almamalarını, bol sıvı tüketmelerini ve sıcağa bağlı şikâyetleri olduğunda veya tanımlayamadıkların bir rahatsızlığı olduklarında en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir. Sıcak ve güneş çarpmalarında geç kalındığında ısı etkisi, sıvı ve mineral kaybı başta böbrek ve beyin olmak üzere vücutta geri dönüşü olmayan ciddi organ hasarına neden olabilmektedir.” dedi.

RİSK ALTINDA OLAN GRUPLAR

Yıldız, “Sıcakların mevsim normallerinin üzerinde olduğu bir dönemden geçiyoruz ve termometreler bölgemizde 45 dereceye yaklaşan sıcaklık derecelerini gösteriyor. Sıcak vücut üzerinde olumsuz etkisi olan bir çevresel faktördür. Başlangıçta terleme artışı ile birlikte vücutta sıvı ve mineral kaybına yol açarak vücudun ısı ve sıvı-mineral dengesinin bozulması ve buna bağlı olumsuz sonuçlara sebep olabiliyor. Sıcaktan etkilenme erken dönemde bulantı, kusma, baş ağrısı gibi hafif şikâyetlerle başlayıp ilerleyen dönemlerde ciddi sıvı kaybı, kuru cilt, terlemenin olmayışı ve bilinç bulanıklığından komaya kadar gidebilen etkilere neden olabiliyor. Güneş çarpmasında risk altında olan insanlar; özellikle çoklu organ hastalığı olan kişiler, böbrek-diyaliz hastaları, şeker, kalp-damar hatalığı olan kişiler, gebeler, yaşlılar, çocuklar ve sıcak ortamda çalışmak zorunda olan işçiler şeklinde sayabiliriz.” dedi.

BOLCA SIVI TÜKETİN

Vatandaşların özellikle bol bol sıvı tüketmeleri gerektiğine işaret eden Yıldız, şunları söyledi:

“Sıcak dönemlerde sıcak ve güneşin olumsuz etkilerinden korunmaya yönelik sıvı ve mineral kaybını engelleme ve oluşan kayıpları yerine koymak için bol sıvı tüketilmeli, tuzlu ayran, yoğurt, mineralli içecekler, meyve ve meyve suları gibi sıvı gıdalar tüketilebilir. Diğer taraftan korunma araçları ve yöntemlerine de dikkat etmek lazım. Güneşten korunmak için açık renkli şemsiye, şapka, beyaz giysiler tercih edilmeli ve dışarda kalınan zamanlarda gölgelik alanlar tercih edilerek güneşten korunmanın yanında kapalı ortamlardayken uygun iklimlendirme araçları ve soğutucular da kullanılabilir. Yine soğutulmuş sıvı içeceklerle vücut ısısı dengelenebilir.”

BU SAATLER ARASINA DİKKAT

Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarı çıkılmaması konusunda uyaran Yıldız, “Özellikle saat 10.00 ile 15.00 arası güneş ışınlarının dik geldiği saatlerdir. Gün içerisinde sıcaklığın yüksek olduğu döneme denk gelir. Bu dönemde mümkünse istirahat edilmesi, dışarı çıkılmaması önerilir. Özellikle de dış ortamda çalışan işçilere bu saatlerde izin verilmesi veya istirahat ettirilmesi toplum ve bireyin sağlığı açısından önemlidir. Sıcağa veya güneşe uzun süreli maruz kalındığında, kişinin genel durumu kötüleştiğinde ve bilinç bulanıklığı geliştiğinde veya kendi kendine uygulayacağı bu koruyucu yöntemlerle durumu düzelmeyen hastaların en yakın sağlık kuruluşuna başvurması önerilir.” dedi.