Yangınlar can almaya devam ediyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yangınlar can almaya devam ediyor!

Mardin Çevre, Tarihi Eserleri Koruma ve Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu, Çınar ve Mazıdağı ilçelerinde çıkan yangın felaketi ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.

Yönetim Kurulu başkanı Aslan Başboğa tarafından yapılan açıklamada “Yanan bölgelerde gerekli soruşturmaların yapılarak yangın nedenlerinin araştırılması ve sorumluların ortaya çıkarılması” çağrısında bulunularak şu ifadelere yer verildi:

Diyarbakır ve Mardin arasında çıkan yangında 13 insanımız ve yüzlerce hayvan ve diğer canlılar yanarak can verdi!

Yörede yapılan inceleme raporlarında yangın sonucu 20 bin dekarı tarım alanı olan 55 bin dekar alanın etkilendiği belirtiliyor. Can kayıplarının yansıra yöre halkının geçim kaynakları da kül oldu.

Yangının çıkış nedeni ile ilgili birçok iddia var. Resmi kaynaklar anız yangını dese de yöre halkı elektrik dağıtım hatlarından çıkan kıvılcımların neden olduğunu ileri sürüyor. Ayrıca helikopter ve uçaklarla müdahalede geç kalındığı, bu nedenle yangının genişlediği belirtiliyor.

Diyarbakır-Mardin dışında, Manisa, Çanakkale/Ezine, Bursa’da ve birçok yerde yangınlar meydana geldi. Diğer bölgeler için haber kaynakları ve yetkililer “Çok şükür can kaybı yaşanmadı.” diye açıklama yapıyor. Oysa insanlar dışında da binlerce canlı, tarım alanları, ormanlar, biyoçeşitlilik, geçim kaynakları yok oluyor.

  1. Yanan bölgelerde gerekli soruşturmaların yapılarak yangın nedenlerinin araştırılması ve sorumluların ortaya çıkarılması,
  2. Yöre halkının zararının karşılanması,
  3. Yangın öncesi alınması gereken önlemlerin ve ilgili kurumların sorumlulukların belirlenerek gereğinin yerine getirilmesi,
  4. Yangına gece ve gündüz kısa sürede müdahale edilebilmesi için gece görüşlü helikopter ve uçakların temini ve hazır bulundurulması,
  5. Yangınlar öncesinde, yöre halkı, sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler ve sorumlu kamu birimlerinin birlikte çalışabilmesinin sağlanması için kalıcı koordinasyon ve işbirliği yapılarının oluşturulması zorunludur.

BAŞIMIZ SAĞ OLSUN

Çıkan yangın sonucu hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

Yangınlardan etkilenen yaralı vatandaşlarımızın bir an evvel iyileşmelerini temenni ediyoruz. Çok üzgünüz.