Yeşil Sol Partisinin ismi HEDEP olarak değiştirildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeşil Sol partinin ismi HEDEP olarak değiştirildi

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) 4. Olağanüstü Kongresi başladı. Kongrede partinin yeni ismi Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) olarak değiştirildi.

Yeşil Sol Parti’nin bugün düzenlenen 4. Büyük Kongresi Ankara Atatürk Spor Salonunda gerçekleştiriliyor. Kongresinde isim değişikliğine gidildi, yeni eş başkanları belirlendi.

Kongrede alınan karar doğrultusunda Partinin yeni ismi Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) oldu. 

HEDEP’in logosu, “ağaç, güneş ve insan” figüründen oluşuyor.

HEDEP’in eş başkanları da Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan oldu.

“Özgürlük İçin Yeniden” sloganıyla gerçekleştirilen kongreye, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda kurum temsilcisi ile on binlerce partilinin katılımıyla coşku içinde başladı. Divan Eşbaşkanlığına Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni, divan üyeliklerine George Aslan, Ayşe Erdem ve Edanur İbrahimoğlu seçildi.

Divan oluşumun ardından Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüsü İbrahim Akın yaptığı konuşmada bu kongrenin bir devir teslim töreni olduğunu belirterek, “Bu kongre sadece olağan bir kongre değildir; olağanüstü koşullarda yaşanmış bir sürecin değerlendirmesidir, yeni bir sayfanın açılacağı bir devir teslim törenidir aynı zamanda. Biz olağanüstü koşullarda buraya geldik. Yeşil Sol Parti tarihsel bir misyon üstlendi ve seçimlere Yeşil Sol Parti ile girmiş olduk. Yeşil Sol Parti, HDP bileşeni olarak bu tarihsel sorumluluğu onurlu bir şekilde yerine getirdi. Emeği geçen bütün dostlara teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. İyi ki buradasınız, dayanışmanın ve mücadelenin rengini göstermiş oldunuz.

Tarihi bir kongredeyiz. Bu kongreye uzun tartışmalar sonrası, seçim sonrası ortaya çıkan gerçeklikle yüzleşerek, konferanslar ve çalıştaylar yaparak geldik. Oradan aldığımız güç ve kararla yeni bir yolculuğa devam ediyoruz. Yeşil Sol Parti kurumsal kimliği yeni parti ismiyle, yeni yönetimiyle yolculuğuna devam edecek. Aynı zamanda Yeşil Sol Parti kendi bileşen hukuku içerisinde yolculuğuna devam edecek.” İfadelerine yer verdi.

                 HEDEP’İN MERKEZ ORGANLARI LİSTESİ İSE ŞU İSİMLERDEN OLUŞTU: