Zergan Deresi Atık Sulardan Temizleniyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zergan Deresi Atık Sulardan Temizleniyor

Mardin Kızıltepe ilçesinde yaz aylarında etrafa yaydığı koku ve çirkin görüntünün giderilmesi için başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, (MARSU) Zergan Deresinde meydana gelen kötü görüntü ve kokuyu ortadan kaldırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

MARSU Genel Müdürlüğü, Kızıltepe ilçesinin merkezinden geçen Zergan Deresine akan atık suların önüne geçerek oluşan kötü koku, görüntü kirliliği engellemek amacıyla Mardin Kızıltepe Muhtelif Mahallelerinde Kanalizasyon Şebekesi çalışmalarını sürdürüyor.  

Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen bilgiye göre; Çalışma kapsamında dere güzergahı üzerinde bulunan ve dereye akan atık suların engellenmesi için şu ana kadar yaklaşık 4531 metre su şebeke hattı ile 2975 metre atık su kolektör hattı döşemesi yapıldı. Zergan Deresinin ıslahı için başlatılan çalışmalar fiziki olarak yüzde 83 civarında gerçekleşirken geriye kalan kısmında ise 3712 metre beton boru ile atık su şebeke döşeneceği belirtilirken Proje kapsamında, 4. Hudut Alayı kavşağında bulunan Zergan Dere yatağında geçmekte olan içme suyu hattının derenin akışını engelleyerek suların birikerek kötü koku, uçkun, kötü görüntü ve dere akışının engellenmesine sebep olması nedeniyle çalışmalar neticesinde içme suyu hattı dere yatağının altından geçirilerek oluşan kötü durumun önüne geçilecek.