33 sene sonra Ay tutulması ve Süper Ay birlikte yaşanacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
33 sene sonra Ay tutulması ve Süper Ay birlikte yaşanacak

 

Tutulmayı ‘süper’ kılan, Ay’ın Dünya’ya en yakın manisa temizlikğu anda gerçekleşecek olması.

“Ay tutulması” ve “Süper Ay”, 33 yıl aradan sonra ilk kez Pazartesi sabahı birlikte yaşanacak. Son birlikte tutulma 1982 yılında gerçekleşmişti.

Hafta sonunda 27 Eylül Pazar gününü 28 Eylül Pazartesi gününe bağlayan gece gökyüzünde nadir gerçekleşen bir doğa olayı yaşanacak. “Ay tutulması” ve “Süper Ay” 33 yıl aradan sonra birlikte yaşanacak. Ay hem Dünya ve Güneş ile tam aynı doğrultuya gelecek, hem de Dünya’ya en yakın manisa temizlikğu konumda olacak. Bu nedenle gökyüzünde normalden daha büyük olacak Ay’ı tutulma sebebiyle kızıl renklerde izlenebilecek.

Tutulma Ay’ın Dünya’ya en yakın manisa temizlikğu sırada gerçekleşeceği için tutulma öncesi Ay yüzde 30 daha parlak ve yüzde 14 daha büyük görünecek. Ay tutulması da Dünya’nın Güneş ile Ay’ın arasına girip, Ay’ın üzerine gölgesinin düşmesiyle oluyor.

Süper Ay ve Ay tutulması, Avrupa ve Güney Amerika olmak üzere dünyanın birçok yerinden gözlem yapılabilecek. Türkiye’den 03.00 itibariyle tutulma izlenebilecek, Dolunay evresi ise 05.57’de gerçekleşecek ve saat 06.30’a kadar izlenebilecek.

Bir sonraki süper tutulmanın ise 2033’te olacağı belirtiliyor.