AK Parti Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı adayını açıkladı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı adayını açıkladı!

AK Parti’nin Mardin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdullah Erin oldu.

Türkiye, 31 Mart 2024’te gerçekleşecek yerel seçimlere kilitlenirken, Ak Parti, kamuoyunun merakla beklediği adayların bir kısmı ile İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı 7 Ocak tarihinde Cumhurbaşkanı ve Ak Parti genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı.

14 Ocak ta beklenen diğer adayların açıklanması şehit düşen askerler nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmişti. Geçtiğimiz Pazar günü açıklanması beklenen 17 si Büyükşehir olmak üzere 48 Belediye Başkan adayları bugün Ankara ATO da düzenlenen tanıtım programı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı.

Kulislerde Abdullah Erin ile Süleyman Bölünmez isminin geçtiği Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak Sanlıurfa ve Adıyaman Valiliği ile DİKA Genel Sekreterliği görevlerinde bulunan Abdullah Erin ismi açıklandı.

Abdullah Erin, 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerde AK Parti’den Mardin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olmak için görevinden istifa ettiği ile ilgili yaptığı paylaşımda, “31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde Ak Parti Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adayı olmak için görevimden ayrıldım. Medeniyetler Şehri, ana/baba yurdu Mardin’ime hizmet için çıktığımız bu yolculuğun, hayırla neticelenmesini Rabbimden niyaz ederim” ifadelerini kullanmıştı.

ABDULLAH ERİN KİMDİR?

1969’da Midyat ilçesinde dünyaya gelen Abdullah Erin, 1986 yılında Midyat lisesinden, 1991 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden ikincilikle mezun oldu. 1992 Yılında girdiği Kaymakamlık sınavını başarıyla geçen Erin, Kaymakam adaylığı sürecinde, İngiltere’de üniversite ve dil okullarında genel İngilizce ve sosyal politika üzerine çalışmalar yaparak uluslararası deneyim kazandı. Bu eğitim döneminde 62 kişilik grubu ikincilikle tamamlamasının ardından Meslek hayatına Burdur ili Tefenni ilçesinde kaymakamı olarak başladı. Gülşehir kaymakam vekilliği, Tefenni kaymakamlığı, Doğanşar kaymakamlığı, Bayburt vali yardımcılığı, Şırnak vali yardımcılığı görevlerini yürüttü. Erin, özellikle Şırnak Vali Yardımcısı olarak Habur Gümrük Kapısında yaptığı iyileştirmelerle dikkat çekti.

2001’de İngiltere’ye yüksek lisans yapmak üzere gönderilen 10 mülki idare amirinden biri olarak seçilen Erin, Nottingham Üniversitesinden “Üstün Başarılı” derecesiyle mezun oldu. Dönüşünde Ermenek, Taşköprü ve Cizre Kaymakamlıkları gibi önemli görevlerde bulunduktan sonra, 2005 yılında açılan Mülkiye Müfettişliği sınavını kazandı ve 2005-2009 yılları arasında 4 yıl Mülkiye Başmüfettişi görevlerinde bulundu.

2009’da Dicle Kalkınma Ajansı’nın (DİKA) Genel Sekreterliği’ne atanan Erin, Ajans, onun liderliğinde Türkiye’deki en iyi üç ajans arasına girerek önemli başarılara imza attı.

2012 yılında Genel Sekreterlikten ayrılarak Mülkiye Baş müfettişliği görevine geri döndü.

2013 yılı Şubat ayı itibari ile 2 yıl boyunca İçişleri Bakan Danışmanlığı görevinde bulundu.

ABD, İsveç, İspanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye ve Irak gibi birçok ülkede çeşitli incelemelerde bulundu.

Haziran 2016, Temmuz 2017 arasında Adıyaman valisi, 21 Haziran 2017 tarihinde Şanlıurfa valisi olarak görev aldı.

İngilizce, Arapça ve Kürtçeyi iyi derecede konuşan Abdullah Erin, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Abdullah Erin, 11 Mayıs 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararı ile Şanlıurfa valiliği görevinden merkeze alınmıştı.