Bölgede en fazla vaka Mardin’de görüldü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bölgede en fazla vaka Mardin’de görüldü

 

Dünya’da bütün ülkeleri çaresizliğe iten Coronovirüs’ün yayılmasının önü alınamazken, Türkiye’de en çok vaka ve can kaybının İstanbul’da gerçekleştiği açıklandı. Güneydoğu ise Mardin vaka ve can kaybı sayısı ile diğer bölge illerinin önünde yer aldı.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın önceki gün yaptığı açıklamada yen itip koronavirüsün Türkiye’de 81 ilde görüldüğünü belirterek il bazında yaşanan vaka ve ölümleri açıklamasının ardından gün gün yapılan il vaka ve can kaybı listesinde Mardin 3 Nisan 2020 verilerine göre bölgede en fazla vaka ve can kaybı gerçekleşen il konumunda olduğu görüldü.

 

3 Nisan 2020 tarihi itibari ile Türkiye’de ki Coronavirüs vaka sayısı 20 bin 921’e yükseldiğini açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Toplam can kaybının ise 425’e yükseldiğini kamuoyu ile paylaşmasının ardından Sağlık bakanlığı verilerine göre En çok vaka ve can kaybının İstanbul’da yaşandığı görülürken Güneydoğu’da Coronovirüsten 51 vaka 4 can kaybı ile Mardin’de gerçekleştiği, 9’ar Coronavirüs vakasıyla en az etkilenen iller ise Batman ve Şırnak’ta oldu. Mardin’de yaşanan 4 can kaybından ikisinin ise Kızıltepe ilçesinde yaşandı.

 

Virüsün yayılım zincirini kırmak için kendimizi izole etmemiz gerektiğini açıklayan Bakan Koca, “Büyüklerimi uyarıyorum evden çıkmayın. Gençlerimizi uyarıyorum, virüsü taşıyıp taşımadığını bilemezsiniz. Hastalığa karşı zafer elde etmenin yolu yayılmasını engellemektir. Virüsün bütün gücü yayılma fırsatıdır. Virüse bu gücü tanımayalım. Kendimizi izole edelim. Yuvamız en büyük gücümüzdür.” Dedi.

Son 24 saatte ülke genelinde 16 bin 160 test yapıldığını ve Toplam test sayısı 141.716 sayısına ulaşırken, 2786 pozitif yeni vaka tespitiyle toplam vaka sayısının 20 bin 921’e yükseldiğini, 69 hastanın vefatıyla hayatını kaybedenlerin sayısının 425’e yükseldiğini açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Nüfusa göre en riskli illerimiz İstanbul, Ankara, İzmir, Konya’dır. 20 yaşından itibaren daha yoğun görüldüğü, erkeklerin kadınlara göre görülme oranının daha yüksek olduğunu söylemek istiyorum. Gençlerim hastalığı ya hmemekte yada hafif geçirdiğini daha önce ifade etmiştim. Şuan 25 ilde can kaybımız olmadı. En yüksek can kaybımız 210 ile İstanbul. 60 yaş üstünün çok kritik olduğu, yoğun bakımda yatan hastaların 64’ünü oluşturuyor. Hayatını kaybedenlerin 80’i 60 yaş üstü oluşturuyor.” İfadelerine yer verdi.

 

81 ilde vaka görülürken 25 ilde şu ana kadar vefat yaşanmazken, 425 can kaybı 56 ilde yaşandı. 3 Nisan itibariyle Türkiye’de en çok vaka ve can kaybının yaşandığı şehirler ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan illerin durumu istatistiklere şu şekilde yansıdı;

Türkiye Genelinde ilk Sırada Yer Alan 5 şehir:

İstanbul

Vaka sayısı: 12 bin 231

Vefat sayısı: 210

İzmir

Vaka Sayısı: 1.105

Vefat sayısı: 27

Ankara

Vaka sayısı: 860

Vefat sayısı: 11

Konya

Vaka Sayısı: 601

Vefat sayısı: 11

Kocaeli

Vaka Sayısı: 600

Vefat sayısı: 14

 

Güneydoğu’da Durum (03.03.2020’ye göre)

Mardin

Vaka Sayısı: 51

Vefat sayısı: 4

Gaziantep

Vaka Sayısı: 49

Vefat sayısı: 1

Diyarbakır

Vaka Sayısı: 46

Vefat sayısı: 2

Siirt

Vaka Sayısı: 44

Adıyaman

Vaka sayısı: 32

Vefat sayısı:2

Şanlıurfa

Vaka Sayısı: 18

Vefat sayısı:1

Kilis

Vaka Sayısı: 17

Batman

Vaka Sayısı: 9

Vefat sayısı:1

Şırnak

Vaka Sayısı: 9

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir