Derikli SMA’lı bebek Elanur’nın annesi: Kızımı kaybetmek istemiyorum

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Derikli SMA’lı bebek Elanur’un annesi: Kızımı para yüzünden kaybetmek istemiyorum

Mardin’in Derik ilçesinde SMA Tip-1 teşhisi konulan 8 aylık Elanur Dem’in annesi Halime Dem, gözyaşları içinde “kızımı, para yüzünden kaybetmek istemiyorum.” dedi.

Derik ilçesinde SMA Tip-1 teşhisi konulan 8 aylık Elanur Dem için valilik onaylı yardım kampanyası başlatılırken, anne Halime Dem, gözyaşları içinde Doğumdan 20 gün sonra kızına teşhis konulduğunu belirterek “cihaz yardımı ile nefes alabilen kızımı, para yüzünden kaybetmek istemiyorum.” dedi.

Derik ilçesinde ikamet eden ev hanımı 26 yaşındaki anne Halime ile 30 yaşındaki servis şoförü baba Mehmet Reşit Dem ailesinin 8 ay önce dünyaya gelen kızları Elanur’a doğumundan 20 gün sonra Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Tip-1 teşhisi konulması aileyi hüzne boğdu.

1,5 aylıkken trakeostomi (gırtlakta nefes alma deliği) açılan Elanur Bebek, 5 aylıkken 2. doz spinraza ilacı için gittiği Mersin Araştırma Hastanesi’nde kalbim durdu ve daha sonra tekrar hayata döndü. Geçtiğimiz ay valilik onayıyla yardım kampanyasına başlatan Dem ailesi, şu ana kadar tedavisi için gerekli paranın sadece yüzde 1’lik kısmı toplanabildiklerini belirterek Elanur için gerekli paranın toplanabilmesi için herkesin desteğini bekliyor.

‘PARANIN SADECE YÜZDE 1’LİK KISMI TOPLANABİLDİ’

Elanur bebeğe SMA teşhisi koyulduktan sonra zorlu bir sürecin başladığını anlatan ve evladının Diyarbakır Kadın Doğum Hastanesi çocuk yoğun bakımında cihazla nefes alabildiğini söyleyen anne Halime Dem, “Bebeğim daha 20 günlük iken SMA Tip-1 teşhisi konuldu ve tabi dünyamız başımıza yıkıldı. Kızım şu an 8 aylık ve Diyarbakır’da yoğun bakımda yatıyor. İlacı yurt dışından geldiği için ve çok pahalı olduğu için Mardin Valiliğine başvurduk. Geç de olsa onay çıktı ve geçen aydan beri yardım kampanyası başlattık. Kızımın tedavisi için 1 milyon 800 bin dolardan bahsediliyor. Bu çok büyük bir rakam… Bizim o kadar gücümüz yok. Kendi imkânlarımızla gerekli olan paranın sadece yüzde 1’lik kısmını toplayabildik. Herkesin deştiğine ihtiyacımız var. Hastane süreci çok zor bir süreç… Kızım yoğun bakımda, bense kapısının dışında, sarılamıyorum, koklayamıyorum, çok acı çekiyorum.” dedi.

‘BU NE KADAR BÜYÜK BİR ACIDIR BİLİYOR MUSUNUZ?’

Çaresiz bir anne olarak, herkese seslenmek istediğini belirten Anne Dem, şöyle dedi: “Kızımın sesinin duyulmasını istiyorum. Şu an kızım 8 aylık bir bebek. Günden güne gözlerimin önünde eriyor. Anne olarak elimden hiçbir şey gelmiyor. Kızımın yaşayabilmesi için Dubai’den ilacının gelmesi, ama çok pahalı olduğu için tek başımıza altından kalkamıyoruz. Kalbi güzel insanların yardımına ihtiyacımız var. Bir anne olarak hepinize yalvarıyorum. Ben sırf para uğruna veya parasızlıktan kızımı kaybetmek istemiyorum. Lütfen bizi görmezden gelmeyin, kimin elinden ne geliyorsa yardım etsin. Başka çaremiz yok, büyük-küçük demeden herkesin yardımına muhtacız. Kızım, acılar içinde yanıyor ve anne olarak elimden bir şey gelmiyor. Bu ne kadar büyük bir acıdır biliyor musunuz? Elanur’un da yaşamaya hakkı var.”