DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Oktar, Mardin’de basın temsilcileriyle bir araya geldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Oktar, Mardin’de basın temsilcileriyle bir araya geldi

 

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Kurumsal İletişim ve Tanıtımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sanem Oktar, Mardin’de basın temsilcileriyle bir araya geldi. Beraberinde DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Bahar Ekşi ile birlikte gelen Oktar, Partisinin İl Kurumsal iletişim, Tanıtım ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından düzenlenen basın toplantısında konuştu. Toplantıya DEVA Partisi Mardin İl Başkanı Av. Mesut Aydoğan, DEVA Partisi Urfa İl Başkanı Av. Ahmet Tüysüz, DEVA Partisi Tanıtım ve Halkla İlişkiler Başkanı Kadir Kerimoğlu, İlçe Başkanları ve partinin yönetim kurulu üyeleri de katıldı. Karayolları Parkı’nda bulunan Artukbey Kafede gerçekleştirilen toplantıda Oktar gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

KAMUOYUNUN SORUNLARI DİLE GETİRİLMELİ

Oktar, DEVA Partisi’nin siyasetin dilini değiştirmeyi, yüksek nezaket dilini kullanarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı rakiplerine seslenirken kullandığı “Eyyy” sözcüğü üzerinden eleştirdi. Okrat “Eyyy” kavramının üsten bakan bir siyaset dili ve söylemi olduğunu söyledi. Oktar, bu dilin yerine kamuoyunun sorunlarını dile getirip, çözüm üretebilecek bir anlayışa sahip olduklarını ifade etti. Türkiye’nin içeride ve dışarıda iyi yönetilmediğini belirten Oktar, ekonomiye değinerek, mutfakta-pazarda yaşanan yangın, ehil olmayan liyakatsiz atamalar, yolsuzluk ve yaşanan yoksulluklara vurgu yaptı.

 

PARLAMENTER SİSTEM ELEŞTİRİSİ

Oktar şunları söyledi: “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle; Türkiye yolsuzluk ve hukuksuzlukla yönetilen bir ülke haline geldi. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildiği süre içerisinde Türkiye’de 3 milyon 200 bin kişi yoksullaştı. Zengin ve fakirin arası hiç bu kadar açılmamıştı. Bunları bizler söylemiyoruz, TÜİK verileri bizlere bunu gösteriyor. Malını satan yerini dolduramıyor. Esnaf ve tüccar etiket yapıştırmaya, etiket değiştirmeye yetişemiyor. Bütün bu sıkıntıların temelinde yatan en büyük sorun hukuk ve adaletin değersizleştirildiği bir siyaset perspektifinden kaynaklanıyor. Hukukun, adaletin, liyakatin olmadığı yerde ekonomi de düzelmez, içerde de dışarda da güven olmaz. Mevcut iktidarın bunu düzeltecek durumu artık kalmadı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin biran önce değişmesi gerekiyor. Tek bir adamın söylemi milleti endişelendiriyor. DEVA Partisi’nin de içerisinde olduğu 6 siyasi parti güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş için çalışıyor. Bir masanın etrafında her hafta Salı Günü TBMM çatısı altında bir araya geliyor ve ortak bir mutabakat için çalışıyorlar. Partimiz adına Milletvekilimiz Mustafa Yeneroğlu’nun da bulunduğu söz konusu çalışmanın Aralık ayında tamamlanması planlanıyor. Çalışmanın sonucu ve çözümün yolunun da kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşılmasından yanayız. Tabi tek başına buda yetmiyor, bunun yanında Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş planı üzerine de bir çalışmanın yapılması gerekiyor.”

 

DEVA HİÇBİR İTTİFAKIN İÇİNDE YER ALMAYACAK

Oktar, DEVA Partisi’nin hiç bir ittifakın içerisinde olmayacağını da kaydetti. Erken genel seçim tartışmalarına dair seçimlerin 2022’nin sonu ve 2023 yılının arasındaki bir dönemde olacağı tahminini dile getiren Oktar, bu konudaki kararın da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin istemesine bağlı olduğunu söyledi.

 

DEMOKRASİNİN DAHA FAZLA ÇALIŞMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Yargının tarafsız olması gerektiğini kaydeden Oktar, hukuk alanında büyük sıkıntılar olduğunu belirterek, “Hukukun üstünlüğünün olmadığı yerde adaletten söz etmek mümkün değildir. Hukuksuzluğun ve adaletsizliğin önüne geçmemek büyük bir vebaldir.  Özgür ve bağımsız medyayı oluşturmamız gerekiyor. Sadece medyayı özgürleştirmek de yetmiyor, bizlerin; sizlerin ve Türkiye’de yaşayan her vatandaşın kendisini özgür bir şekilde ifade etmesinin yolunu açmalıyız, vatandaşlarımızı bağımsız bireyler haline getirmeliyiz. TÜİK gibi kurumların, Merkez Bankası gibi kurumların da bağımsız olması gerekiyor. Hepimiz endişeyle izler hale geldik Merkez Bankası başkanları mevsimlik işçilere dönüştüler. Bütün bu sıkıntılara çözüm getirecek güçlü bir lidere ihtiyaç vardır. Türkiye’deki her vatandaşı eşit birer insan olarak gören ve bu anlayıştan hareketle Türkiye’nin her yerinde aynı ilgi ve saygıyı gören Genel Başkanımız Ali Babacan iki kez bu ülkeyi krizlerden çıkarmış bir liderdir. Türkiye kaynaklarını bu milletin yararına kullanacak, bu ülkenin kaynaklarını, doğal zenginlikleri milletin refahına daha fazla yaşam konforu ve daha zengin bir ülke haline getirecek çözümün adresi DEVA Partisi olacaktır. Kavgadan, çekişmelerden kaybedilmiş siyaset dilinin önüne geçecek bir siyaset modeli için, toplumsal barış için, insan temel hak ve hürriyetlerin güçlendirilmesi ve herkesin ve her kesimin özlemi içerisinde olduğu demokrasinin daha fazla güçlendirilmesi için çalışacağız” dedi.

 

ÇİFTÇİNİN DEVASI OLACAĞIZ

Mardin ve bölgedeki tarım üretiminin durma noktasında olduğunun farkında olduklarını kaydeden Oktar, “DEVA Partisi çiftçinin derdine deva olmak için iktidara gelecek. Kanal İstanbul Projesine harcanacak parayla Türkiye’de su ulaşmayacak bir karış toprak kalmayacak” dedi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir