Hareketsiz yaşam tarzı sağlığımızı nasıl etkiliyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hareketsiz yaşam tarzı sağlığımızı nasıl etkiliyor?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ahmet Bozan, düzenli fiziksel aktivite yapılmadığında ortaya çıkan hareketsiz yaşam tarzın sebep olduğu hastalıklar konusunda uyarılarda bulundu.

Düzenli fiziksel aktivite yapılmadığında ortaya çıkan hareketsiz yaşam tarzında yaşayan kişiler, halk dilinde sersem ya da tembel olarak bilinmektedir ve genellikle okuma, televizyon seyrederken oturma, video oyunları oynama ve bilgisayar kullanımı gibi faaliyetlerde bulunmaktadır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ahmet Bozan, hareketsiz yaşam tarzının sağlık sorunlarına neden olabileceğini vurguluyor.

Son zamanlarda genellikle bel, boyun, kas, eklem ve vücut ağrısı şikâyetlerinin çoğaldığını, bunun da hareketsiz yaşam tarzından kaynaklandığını aktaran Bozan, insanları egzersiz yapmaya davet etti.

Dr. Bozan, “Öncelikle hareketsiz yaşam tarzından vazgeçmeliyiz, kısa mesafelere yürüyerek gitmeyi alışkanlık haline getirelim. Spor yaparken aşırıya kaçmadan kaslarımızı zorlamayalım. Uzun süre hareketsiz kaldığımızda ani ve ağır hareketler kaslarımızı incitebiliyor. Beslenmeye dikkat etmeliyiz. Bu koruyuculuk anlamında iyi olacaktır, fakat şikâyetleriniz olduğunuzda mutlaka hekiminize başvurun. Bu gibi ağrılarda biz burada hem ilaç tedavisi hem de fizik tedavi uygulayabiliyoruz. Hastalık oluşmadan önlemek önemlidir. Bu yüzden beslenmenize dikkat edin ve egzersiz yapın diyoruz.” diye konuştu.