HDP’den Derik kazası için soru önergesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP Mardin Milletvekillerinden Meclis’e Derik’te yaşanan trafik kazası için soru önergesi verildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 20 Ağustos’ta Mardin’in Derik ilçesi üç yol mevkiinde 21 kişinin hayatını kaybettiği, 26 kişinin yaralandığı trafik kazasıyla ilgili olarak milletvekilleri Pero Dundar İle Ebru Günay imzasıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi:

Yaşanan kazanın tüm yönleriyle araştırılması ve sorumlularının ortaya çıkarılması amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na Meclis Araştırması açılmasını için başvuran HDP Mardin Milletvekilleri  Ebrü Günay ile Pero Dundar verdikleri dilekçede şu gerekçeleri içermekte;

 

20 Ağustos 2022 tarihinde Mardin’in Derik ilçesi Üçyol mevkiinde yaşanan trafik kazasında 21 kişi hayatını kaybetmiş ve 26 kişi ağır bir şekilde yaralanmıştır. Cengiz Holding’e ait Eti Bakır fabrikasından yük alan tırın freninin patlaması sonucu meydana gelen kazada yaralılara müdahale etmek için etrafta toplanan yurttaşlara yine aynı fabrikaya ait başka bir tır çarpmıştır. Olayın ardından 3’üncü bir tırın daha olduğu, lastiklerinin patladığı ve bu şekilde son anda durdurulduğu belirtilmiştir. İlk kazanın üzerinden 20 dakika geçmesine rağmen yeteri derecede tedbirler alınmadığı için ikinci kazanın gerçekleştiği de görgü tanıkları tarafından kamuoyuna aktarılmıştır.

Tırların eski olduğu, kamyondan tıra dönüştürüldüğü, bakımlarının yapılmadığı, tonajlarının kontrol edilmediği yönünde çokça bilgi kamuoyuna yansımıştır. Ayrıca 12 Mart 2020 yılında kazanın gerçekleştiği yolun tır trafiğine kapatılmasına dair kararın Mardin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi tarafından alınacağı toplantıya, Derik temsilcisi katılmamıştır. Söz konusu karayolundaki tır trafiğinin kısıtlanması yönündeki öneriye Derik Kaymakamlığı ve Derik İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından cevap dahi verilmemiştir. Kararda; söz konusu caddede 07.00 ile 21.00 saatleri arasında tır ve ağır tonajlı araçlar ile tehlikeli madde taşıyan araçların geçişlerinin yasaklanması istenilirken, “Derik Kaymakamlığı ve Derik İlçe Emniyet Amirliğinden tarafımıza herhangi bir cevabi yazı gelmediğinden, herhangi bir kısıtlama ve yasağın uygulanmamasına” denilerek söz konusu karar yürürlüğe girmemiştir.

Kazanın yaşanmasına neden olan ihmallerin açığa çıkarılması, kamuoyuna gerçek bilgilerin sunulması gerekirken, Derik Sulh Ceza Hâkimliği tarafından olaya yayın yasağı getirilmiştir. Bu durum başta Derik halkı olmak üzere toplumun tüm kesimleri tarafından olayın üzerinin örtülmek istendiği şeklinde anlaşılmaktadır.

Tırların il ve ilçe merkezlerinden geçmesinin de ayrıca bu ve benzeri kazaların yaşanmasında önemli bir etkisinin olduğu bilinmektedir. Nitekim bölge halkının çevre yolunun yapılmasına dönük talepleri defalarca kez soru ve araştırma önergeleri ile Meclis gündemine taşınmış ancak bir geri dönüş yapılmamıştır.

Bilindiği üzere buradaki Eti Bakır Tesislerinin tamamı Cengiz Holding’e aittir. Mardin-Diyarbakır yolundaki güvenlik kulelerinin bu holdinge ait tırların güvenliğinin sağlanması için yapıldığına dönük tepkiler hala sıcaklığını korumaktadır. Nitekim hem Mazıdağı-Diyarbakır hem de Mardin-Diyarbakır karayolundaki güvenlik kulelerinin ihalelerini de Cengiz Holding almıştır. Yine Cengiz Holding’e ait fabrikalarda yeterli güvenlik tedbirleri alınmadığı, denetimler düzenli yapılmadığı için Mardin başta olmak üzere bölgenin doğasına verdiği zararın halkta büyük tepkilere neden olduğu da bilinmektedir.

Tüm bunlardan hareketle söz konusu kazanın tüm yönleriyle araştırılması sorumlularının açığa çıkarılması ve yargılanması amacıyla Meclis araştırması açılması elzemdir.