“İl İl AB Buluşmaları” 12.si Mardin’de Gerçekleştirildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“İl İl AB Buluşmaları” Etkinliğinin 12.si Mardin’de Gerçekleştirildi

Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı tarafından, Avrupa Birliği İletişim Stratejisi (ABİS) kapsamında yerel düzeydeki paydaşların AB üyelik sürecimize olan destek ve katkılarını artırmak üzere 2021 yılında başlatılan “İl İl AB Buluşmaları” toplantılar dizisinin 12.si Mardin’de düzenlendi.

Türkiye-AB ilişkilerindeki güncel gelişmeler ile bölgelerindeki AB proje, hibe ve eğitim imkanları hakkında bilgilendirmelerin ve sunumların yapıldığı, Avrupa Birliği Başkanlığı ile Türkiye Ulusal Ajansının İlgili uzmanlarının da katıldığı “İl İl AB Buluşmaları 12: Mardin” etkinliğinde; Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı ve Vali Mahmut Demirtaş, kamu kurumları, yerel yönetimler ve sivil toplum temsilcileri bir araya geldi.

Etkinlikte ayrıca, Erasmus+ Programı ve Avrupa Dayanışma Programı, Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) Fonları, Kırsal Kalkınma Programı (IPARD), Jean Monnet Programı, Avrupa Koleji Burs Programları ile Birlik Programları kapsamında Mardin’deki kurum ve kuruluşların faydalanabileceği AB fırsatları tanıtıldı.

Vali Demirtaş’a ziyaret

Valiliğe gelişi esnasında Vali Mahmut Demirtaş tarafından karşılanan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Kaymakcı, günün anısına Valilik Şeref Defterini imzaladı. Vali Demirtaş ile makamında bir süre görüştü.

Daha sonra Vali Demirtaş, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Kaymakcı Valilik Dara Toplantı salonunda “İl İl AB Buluşmaları 12: Mardin” toplantısına katıldı.

Vali Demirtaş, toplantının açılışında yaptığı konuşmada,  Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı’yı farklı dinlerin, dillerin ve kültürlerin huzur içerisinde yaşadığı Mardin’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Valisi Demirtaş kentin uygulanan AB projeleri kapsamında aldığı ödeneğin kendilerini memnun ettiğini belirterek, bundan sonra da projeler hazırlayarak AB’den destek almayı sürdüreceklerini söyledi.

Avrupa Birliğinin Türkiye için özellikle ekonomik açıdan önemli olduğunu kaydeden Vali Demirtaş, “Avrupa Birliği ilk kuruluşunda ekonomik bir birlik olmakla birlikte daha sonra politik ve siyasi bir birlik olmaya başladı. Türkiye açısından da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü bizim dış ticaretle ilgili istatistiklere baktığımızda çok ciddi anlamda ihracat ve ithalatımızın olduğunu görüyorum. Türkiye’de yapılan ihracatın yüzde 41’nin Avrupa Birliği ülkelerinden olduğunu ve ithalatında yüzde 32’sinin yine Avrupa Birliği ülkelerinden olması bizim açımızdan çok önemli düşünüyorum. Tabi birlik Amerika’dan sonra dünyada ikinci büyük ekonomiye sahip.” dedi.

“Mardin, Avrupa ve NATO’nun Güneydoğu sınırıdır”

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Kaymakcı ise yaptığı konuşmasında Mardin’in ülkenin zenginliğini yansıtan güzel bir şehir olduğunu dile getirerek “Mardin’den Madrid’e kadar bir Avrupa ülkesiyiz. Zaman zaman farkında değiliz ama Mardin’in Avrupa’nın Güneydoğu sınırı olduğunu, NATO’nun Güneydoğu sınırı olduğunu da vurgulamak istiyorum. Bu coğrafya tarihi akışını değiştiren ve kuşaklara ilham veren bir coğrafya. Bundan sonrada Mardin ilimiz hem ülkemizin gelişmesi ve kalkınmasında hem de Avrupa coğrafyasında yerini ve önemini kurmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Mardin’de gerçekleştirilen 477 tane projeye 114 Milyon Avroluk kaynağın ayrıldığını belirten Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Kaymakcı, Mardin’in zenginliği ve çeşitliliğinin ilçelere daha fazla fırsatlar sunabileceğini kaydetti.

“Biz Avrupa Birliğine tam üye olmak istiyoruz”
Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin 8 temel boyutunun olduğuna değinen Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Kaymakcı, “Biz Avrupa Birliğine üye olmak istiyoruz. Tam üye olmak istiyoruz. Türkiye’nin Avrupa Birliğine olma meselesi tamamen Türkiye’nin çıkarları ve egemenliğiyle ilgili bir konu. Biz bugün Avrupa kıtasında yaşıyorsak, Avrupa siyasi, ekonomik, ticari sisteminin parçasıysak bizim Avrupa Birliğinin karar alma mekanizmasının dışında olma lüksümüz yok. Bugün yapacağımız ticaretin standartları, almış olduğumuz üniversite diplomalarının denkliğine kadar birçok standarttı Avrupa Birliği belirliyor. Bizim katılımdan başka bir seçeneğimiz yok. Avrupa Birliğine katılım her şeyden önce Türkiye’nin egemenliği ve çıkarları için bir zorunluluk. Avrupalı olup AB sisteminin dışında kalma lüksümüz yok. Onun için biz katılım konusunda kararlıyız. Katılım müzakerelerinde şuana kadar biz 16 tane müzakere faslını açtık, bir faslı kapattık. Katılım müzakerelerinde siyasi engeller var. Ama bunlar aşılmayacak engeller değil. Türkiye’nin AB’ye AB’nin de Türkiye’ye gerçek anlamda ihtiyacı var.” diye konuştu.

Etkinliğin ardından Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Kaymakcı, ilk olarak Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezinin yürüttüğü Mardin Diplomasi Akademisi 5. Açılışına, Artuklu Üniversitesi Rektörlüğündeki “AB sürecimiz ve gençler için fırsatlar” programına son olarakta Mardin Ticaret ve Sanayi Odası’nın, “AB Sürecinde Ekonomik Dönüşüm” konulu çalışma yemeğine katıldı.