Kılıç: Kızıltepe Alternatif Çevre Yolu İhalesi Yapıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kılıç: Kızıltepe Alternatif Çevre Yolu İhalesi Yapıldı

 

AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, Yeni Parti binasının tanıtımı ve gündemdeki gelişmelerde ilgili açıklamalarda bulunmak üzere Mardin’de görev yapan yerel ve ulusal basının temsilcileriyle parti binasında bir araya geldi.

 

Basın mensupları ile bir araya gelen il başkanı Kılıç AK Parti Mardin İl Başkanlığı görevini üç yıla aşkın bir süredir sürdürdüğünü, teşkilatçılıktan gelen bir il başkanı olarak parti binasını bir siyaset mektebi olarak gören ve bu anlayıştan hareketle her zaman parti için çalışmaları ve eğitimleri önemseyen bir başkan olduğunu kaydederek, “Milletvekillerimizle her zaman teşkilatımızın diyalog yolları açık ve bir koordinasyon içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz”

 

SAHADA ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ

AK Parti’de teşkilatlanma çalışmalarına kendi başkanlığı sürecinde hiç aksatılmadan üye kazandırma çalışmalarına yoğunlaştıklarını kaydeden Başkan Kılıç, “Mardin İl Başkanlığı görevine 2019’da başlarken 65 bin üyemiz vardı, şu anda mevcut  güncel üye sayımız 90 bin 773’tür. Ortalama her ay 500 ile 600 arasında yeni üyemiz olup AK Parti ailesi her geçen gün Mardin’de biraz daha büyümektedir. Temmuz ayında 650, Ağustos ayında 600, Eylül ayında 686, Ekim ayında 2.584 dolayısıyla toplamda son 4 ay içerisinde 4 bin 525 yeni üyemiz oldu.

700 mahallenin tamamında mahalle başkanlarımızı atadık, her zaman olduğu gibi seçim olsa olmasa yaptığımız çalışmalar kapsamında 6 ay önce sandık görevlilerimiz belirledik. Eğitim çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ana kademe, gençlik kolları kadın kolları olarak diri bir teşkilatımız var ben tümüne teşekkür ediyorum.

Pandemi dönemine rağmen Ak parti Mardin teşkilatı olarak çalışmalarımız ziyaretlerimiz devam ediyor. Son 4 ayda üye, hane, esnaf, STK, muhtar ve benzeri ziyaretlerimiz devam ediyor. Mahalle muhtarları ile yaptığımız toplantılarda genelde onları dinleyip sorunlarını ilgili kurumlara ilettik. Teşkilat olarak pazartesi Salı günleri teşkilatlarımızda gelen ziyaretçilerimiz ağırlıyoruz diğer günlerde ise sahada çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

 

TÜRKİYE, PANDEYİ FIRSATA ÇEVİRME ÇABASINDA

Hükümetin aldığı tüm tedbirlere rağmen Türkiye olarak tüm dünya olduğu gibi pandemiden etkilendiklerini belirten Kılıç, “ Önce sağlık olarak etkisini gösteren pandemi’nin daha sonra hayatımızın tamamını ve özellikle ekonomik olarak etkiledi. Tüm ülkeleri ekonomik ve ticari olarak etkilemeye başlayan pandemi döneminde ülke sınırları kapatıldı, insanlar kendi yaşam alanlarını kısıtlamaya başladı. Buda pandemi sonrası etkisini gösteren bir ekonomik sıkıntıya neden oldu. Pandemi ekonomisi olarak adlandırılabileceğimiz bir ekonomik durumla karşı karşıya kaldık. Türkiye olarak ciddi bir mücadele veriyor. Kısa, orta ve uzun vadeli çalışma yapılıyor. Bu süreçte üretime ve istihdama yönelik çalışmalar oldu. Bu tür hastalıklar 100 yılda bir ortaya çıkan çok nadir görülen hastalıklardır.

Kısıtlamalarla birlikte birçok ülke üretimini ve dolaşımı kısması nedeniyle kıt olan kaynaklar nedeniyle yeni pazarlar aranmaya başlanmış. Burada üretime dayalı ülkeler bunu fırsata çevirerek kendi ekonomisini büyüttü. Bunlardan biriside Türkiye oldu. Türkiye, pandemi deyip de kendi içine kapanmadı, hükümetimiz kendi sanayicisini üretim alanında teşvik ederek üretim yapmasını ve üretim sürdürülebilirliği artırılması için gerekli çalışmaları yaparak bu fırsatı vererek üretim noktasında artışlarımız oldu. Dolayısıyla yeni pazarlar elde edimlisini sağladı. Özellikle son zamanda dış ticaretteki yeni elde edilen pazarların bulunmasıyla ilgilidir.

Biz ülke olarak bundan kaynaklı piyasada bazı sıkıntılar var. Biz bunları biliyoruz. Ama kısa ve orta vadede belki fazla bir gelişme olmazsa dahi uzun vadede özellikle ekonomik alanda rahatlama olacağına, geleceğimizin aydınlık olacağına inanıyoruz.

Pandemiyle mücadele ederken yatırımlarımız devam ediyor. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kolay değil tabiki siz hükümet olarak bir yandan pandemi ile mücadele ederken diğer yandan vatandaşa karşı vaatlerimizi yerine getirme çabası içindeyiz. Allaha şükür Hükümetimiz seçim dönemlerinde vermiş olduğu bütün vaatleri sözlerini tüm olumsuzluklara rağmen, 15 Temmuz darbe girişimi ve diğer ekonomik saldırılar ve pandemiye rağmen yerine getirdi.

 

HEDEF TAM EKONOMİK VE BAĞIMSIZ BİR TÜRKİYE

Kılıç, “Özellikle doğu Akdeniz’de ve Karadeniz’de doğal gaz rezervlerinin bulunması önümüzdeki süreçte ekonomik yansıması net bir şekilde görülecektir. Bütün bunlarla birlikte Türkiye kendi yolunda ilerleyen sadece kendini değil bölge ülkeleri ile entegre olan bir ülke, ülkelerin kalkınması için mücadele eden kendi ülkesinde, bölgesinde, İslam coğrafyasında çalışan bir liderin siyasetinde bütün bunlar gerçekleşti. Amaç sadece Türkiye’nin huzuru değil aynı zamanda bölgesel huzurun ve refahı için olunca oklar Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’a döndü. Ve sadece iç muhalefetle değil dünyada birçok ülke ile mücadelemizi veriyoruz. Çünkü yürüdüğünüz yol tam ekonomik bağımsız bir Türkiye yolu.Hem siyasal anlamda hem ekonomik anlamda kendi işini gören kendi kararlarını alabilen kendi yolunu çizebilen bir ülke için Cumhurbaşkanımız gece gündüz mücadelesini sürdürüyor.”

ILISU, YEREL KALKINMAYA DA KATKI SUNACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışı gerçekleştirilen Ilısu Barajı’nın gerek ülke ekonomisine gerekse de bölgesel gelişime önemli kapılar aralayacağını kaydeden Kılıç, “Bir yandan siyasal mücadeleyi verirken öte yandan bölgesel kalkınma anlamında Sayın Cumhurbaşkanımızın ciddi hamleleri oldu. Son dönemlerde doğu ve Güneydoğuya yapılan ziyaretleri hepimiz gördük. Diyarbakır’a yaptığı ziyaret özellikle anlamlıydı bizim açımızdan doğu ve Güneydoğuyu hatta ülkeyi ilgilendiren bir ziyaretti. Özellikle söylediği sözler, kendi ahdimizi ve kavlimizi cümlesi sn cm çözüm süreci noktasında ne kadar samimi olduğunu ne kadar gayretli olduğunu ne kadar içten olduğunun asıl göstergesi bence o cümleydi. Onun üzerinden bizim yorumlamamız lazım ona göre pozisyon almamız lazım ona göre değerlendirmemiz lazım.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Mardin’de Diyarbakır’da Siirt’te, Hakkari’de neyi söylemişse İstanbul’da da, Ankara’da da aynı şeyi söylemiş yani iki yüzlülük değil tek politikayla ilk günde söylediği politikasını hep sürdürmüştür. O anlamda geçen hafta Batmanda da benzer cümlelerin kullandı. Bölge hassasiyetinin farkındayız. Yaşanan sıkıntıları biliyoruz ama temel hak ve özgürlükler hususunda bireysel haklar hususunda hükümetimizin attığı bütün adımlar bizim hükümet döneminde atıldı. İnsanca yaşayabilme hürce kendi dilimizi serbestçe konuşabildiğimiz bir Türkiye’ye döndük bunlar noktasında eksiklerimiz olabilir adım atılması gereken hususlar olabilir, elbette ki bu konuyla ilgili sürekli istişare halinde hem bölge milletvekilleriyle gerekse bizimle.

Cumhurbaşkanımız önderliğinde Ak Partinin bu ülkenin sorunlarını çözecek kadrolara sahip parti olduğuna hepimiz müşahede etmekteyiz.”

 

MARDİN’E BİRÇOK YATIRIMI OLDU

Mardin’e son dönemde yapılan yatırımlara da değinen Kılıç, “Mardin’e yatırımlar devam ediyor bu sadece ılısu barajıyla değil. Merkezi hükümetimizin son bir yıl içersinde Mardin’e birçok yatırımı oldu. Ekim ayı içinde birçok bakanımızı ve Partimizin üst düzey yöneticilerini ağırladık. Görüşmelerimiz oldu bu ziyaretler bizim için anlamlıdır. Mardin’in sorun ve sıkıntılarını, istek ve taleplerimizi daha rahat iletme imkânını şansını elde ediyoruz. Bu anlamda Her bir ziyaretin Mardin’e anlamı olduğunu biliyoruz.”

MARDİN SAĞLIK ŞEHRİ HALİNE GELECEK

Mardin’de sağlık alanında önemli yatırımların yapıldığını, planlanan sağlık yatırımlarının hayata geçmesiyle birlikte Mardin’in sadece Mardin’e değil, Irak’tan, Suriye’den Urfa’dan Şırnak’tan gelecek hastalara da sağlık hizmeti verebilecek bir sağlık şehri haline geleceğini kaydeden İl Başkanı Kılıç, “Özellikle Tıp Fakültesi anlamlıydı Mardinli hemşerilerimiz bütün unsurlarıyla Mardin etrafında kenetlenerek Mardin’de bir tıp fakültesi kurulmasını sağladı. Hemen onun arkasında bir şehir hastanesi. Şehir hastanesi ile ilgili çok polemikler var. Biliyorsunuz 6 tane yer tespiti yapıldı bunlardan 2-3 tanesi Cumhurbaşkanına takdim edildi. Mardin için en uygun yer Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından belirlendi ve yeri şu anda belli bunu Cumhurbaşkanımız yada sağlık bakanımız belirlenen yer ilgili ileriki süreçte kamuoyuna açıklayacak.

Mevcut hastanemizin 350 yataklı ek binasının inşaatı devam ediyor ve bildiğiniz gibi Devlet hastanesi Tıp Fakültesi kararından sonra bunun zeminini hazırlamak, çalışmaların hızlanması için araştırma hastanesine dönüştürüldü. 2021 Yılında dekanımız geldi, 2022 yılı içinde de tahminen 30 öğretim görevlisi göreve başlayacak.

Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Hastanemizin yeni binasında sona gelindi, yakında hizmet vermeye başlanacak. Midyat ve Nusaybin’e 20 üniteden oluşan yeni bir ağız ve diş hastalıkları hastanesi kuruldu. Derik Devlet Hastanesi’yle ilgili arazi tahsis sorunu vardı sorun bu hafta aşıldı. Önümüzdeki günlerde çalışmalara başlanacak.

KIZILTEPE’YE YENİ SPOR SALONU

Kızıltepe-Ceylanpınar yolu, Artuklu-Midyat yolu çalışması devam ediyor, bütün bunlar Mardin için büyük projeler, az önce bakanların gelişinden bahsetmiştim, her bakanın gelişi bizim için bir artı oluyor. Efeler liginde mücadele eden Kızıltepe takımı var ama maalesef maçlar Kızıltepe’de küçük bir salonda oynanmakta bu nedenle içinde yeni bir spor salonunun da olduğu yeni bir spor kompleksi yapılacak. 130 tane semt sahası onayı geldi, yarım olimpik havuzlarımız devam ediyor.

 

İL GENELİNDE 600 KM ASFALT

Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından yıl içerisinde yapılan asfaltlama çalışmalarına dikkat çeken İl Başkanı Kılıç, Mardin merkez ilçe ve kısal mahalleler de dahil olmak üzere yıl içerisinde 600 kilometre yolun asfaltlandığını belirterek, “Büyükşehir belediye kayyum belediyeler ve diğer belediye başkanların çalışmaları devam ediyor, kırsalda şu ana kadar 600 km’yi aşkın yol yapıldı. Birçok kırsalımızda çalışmalarımız yakın zamanda ortaya çıkacak. Belediye başkanlarımız vaatlerinin yüzde 90 ını gerçekleştirmişi durumda. 4 tane millet bahçe çalışmamız var.”

Çevre yolu ile ilgili bakanımız ile görüştük bu pandemi nedeniyle bazı projelere ara verildi ancak 2022 yılında hem Artuklu hem Kızıltepe hem Midyat çevre yolunun bütçeye alınması için gayret gösteriyoruz.

 

KIZILTEPE’YE MİLLET BAHÇESİ VE KÜTÜPHANE

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Kılıç, Kızıltepe’de yıkılan kütüphane yerine yeni kütüphane ve Erikli Mahallesi (Alimışmış köyü) yakınlarında Millet bahçesi yapılacağını belirterek,  “Kızıltepe ipek yolu üzerinde alternatif çevre yolu için ulaştırma bakanlığından sözünü aldık, projesi ve ihalesi de yapıldı her hangi bir engel yok önümüzdeki süreçte başlamasını bekliyoruz. Kızıltepe’de askeri bölgenin şehir dışına çıkarılması için çalışmalarımız devam ediyor.”

Halit Solhan / Kızıltepe Ekspres Haber