Kızıltepe’de Kadına yönelik şiddetle mücadele günü etkinliği düzenlendi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kızıltepe’de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü Etkinliği Düzenlendi

Mardin Kızıltepe ilçesinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü startı verildi. 

Tevgera Jinên Azad (TJA) 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne ilişkin gerçekleştireceği etkinliklerin startını Kızıltepe) ilçesinde verdi. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Mardin milletvekili Saliha Aydeniz’in de katılımıyla Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen programa katılan kadın katılımcılar ellerinde katledilen kadınların fotoğrafları ve dövizler taşıdı.

Sloganlar ile zılgıtlar eşliğinde yapılan basın açıklamasında TJA aktivisti Jiyan Öner, 25 Kasım’ın Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nü “Jin jiyan azadî” sloganı ile karşıladıklarını belirterek, Kadın emeğinin özgürleşmesi için emeğin örgütlü mücadelesini bütün kadınlar birlikte yükselteceklerini söyledi.

İktidarın erkek egemen ve cinsiyetçi politikalarına karşı kadınların sloganları, zılgıtları ve renkleriyle alanda olduklarını dile getiren Öner, “Bu temelde ‘jin jiyan azadi’ ile tüm dünya kadınları ile mücadelemizi birleştiriyor. Kadınların öncülüğünde, toplumsal özgürlüğü büyütmeye, 25 Kasım’da tüm kadınları alanlarda mücadelede buluşmaya çağırıyoruz” dedi. 

Öner’in ardından konuşan HEDEP Mardin Milletvekili Saliha Aydeniz, bugünün mücadele günü olması için dünya kadınlarının az bedel ödemediğine belirterek, “Erkek-devletin, militarist, cinsiyetçi zihniyetine karşı bu mirası, bu mücadeleyi o günden bu güne kadar taşıdık. Bu nedenle sokaklarda olmaya devam edeceğiz. Kadına yönelik şiddet devlet eliyle gerçekleşiyor. Biz de buna karşı ‘jin jiyan azadî’ şiarı ile sokaklarda olacağız. Kadın ve toplum ittifakını gerçekleştirene kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.