Mardin çiftçisi TMO’nun fiyat açıklamasını bekliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin çiftçisi TMO’nun fiyat açıklamasını bekliyor

Mardinli çiftçinin gözü TMO’da, Çiftçi Buğday alım fiyatının Seçimlerin yapılacağı 28 Mayıs öncesi açıklanması bekliyor.

Kızıltepe Hububat ve Ticaret Merkezinde bir araya gelen Kızıltepeli hububat üreticileri Mehmet Şerif Öter başkanlığında toplanarak, yağışlı geçen bir yılın ardından başlayan arpa, mercimek hasadının geçen yıllara göre çok kaliteli ve bereketli, geçtiğini belirterek, hububat fiyatlarının da ivedilikle açıklanmasını bekliyor.

Kızıltepe ovasında üretim yapan çiftçiler, Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkan Mehmet Şerif Öter ile bir araya gelerek değerlendirmelerde bulunup beklentilerini aktardılar. Enflasyonun ve yüksek elektrik faturaları ve girdi fiyatlarındaki artışın dikkate alınarak hububat alım fiyatının açıklanması gerektiğini belirten Öter, Mardin Ovası’nda kuru alanda üretilen arpada verimin çok iyi olduğunu, geçen yıla oranla 3-4 kat fazla verim elde edildiğini bugün başlanan Mercimek hasadında da verimin bereketli olacağının işaretlerini aldıklarını ifade etti.

Kızıltepe Hububat ve Ticaret Merkezi ile Kızıltepe Zahireciler Derneği başkanlığını yürüten Mehmet Şerif Öter konuyla ilgili şunları söyledi: “Geçen sene kuru tarlalardan bir dönümden 80 kilogram verim elde edilmişti, bu yıl ise dönüm başına 300 kilogram verim elde edilmiş. Geçen yıla oranla 3-4 kat fazla verim elde edilmesi sevindirici. 2023 yılı, hububat açısından bereketli bir sezon olacak inşallah. Çiftçilerimiz velinimetimiz. Çiftçilerimiz ülke insanını besliyor, soframıza gelen ürünün ham maddesini üretiyor. Güneydoğulu Üreticiler olarak fiyatın da bir an önce açıklanmasını bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan Güzel bir müjde bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızdan her kesime yönelik olarak verdiği müjdelerin, Bölge Çiftçisine de verilmesini bekliyoruz. Stratejik ürünlerin başında yer alan buğday ne kadar çok desteklenirse üretimi de o kadar artacaktır.”