Mardin’de Paskalya Bayramı kutlandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin’de Paskalya Bayramı kutlandı

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Kırklar Kilisesini ziyaret ederek Süryani vatandaşların Paskalya Bayramı’nı kutladı.

Mardin’de tarihi Kırklar Kilisesi’nde Paskalya Bayramı dolayısıyla ayin düzenledi. Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz ve Mardin-Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen’in yönettiği ayinde, Türkçe, Arapça, İbranice ve Süryanice ilahiler ve İncil’den bölümler okundu. Özmen ve Akyüz konuşmalarını Türkçe, Arapça ve Süryanice yaptı. Akyüz ve Özmen, Süryaniler için çok önemli bir bayrama girdiklerini belirterek, bu amaçla ayin düzenlediklerini söyledi.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş da Kırklar Kilisesini ziyaret ederek Süryani vatandaşların Paskalya Bayramı’nı kutladı.

‘ÜÇ DİNİN BAYRAMI AYNI HAFTAYA DENK GELDİ’

Vali Demirtaş, “Yıllardan beri Anadolu’nun her tarafında olduğu gibi ülkemizde bayramlar kardeşçe yaşanmakta. Geçmiş yıllarda aynı şekilde buraya geldik ve bayramlaştık. Kurban ve Ramazan bayramlarında Hristiyan kardeşlerimizi de aramızda görmekten hep mutlu olmuşuzdur. Üç dinin bayramlaşmaları bayramları bir hafta içinde inşallah tamamlanmış olacak. Çok enteresan oldu, şimdiye kadar pek yaşanmış bir durum değil. İnşallah bizim de perşembe günü ramazan bittikten sonra cuma günü ramazan Bayramı’nı hep birlikte kutlayacağız. Önemli olan huzur içinde birlik ve beraberlik içinde ülkenin daha büyümesi kalkınması ve gelişmesi için gayret göstermemiz. Ülkenin birlik ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyoruz. Etrafımızda savaş varken çok şükür ülkemizde huzur içerisinde yaşamanı mutluluğunu yaşıyoruz. Bunun devam etmesi birlik ve beraberliğimizin devam etmesi çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bundan 65 gün önce çok büyük bir acı yaşadık. Ramazan’ı buruk bir şekilde karşılamıştık. 11 ilimizde büyük bir felaket oldu. Akabinde sel felaketleri oldu. Kaybettiğimiz vatandaşlarımız yaralı olan vatandaşlarımız oldu. Kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. İnşallah duamız bütün felaketlerle karşı karşıya kalmayalım. Hepinizin teker bayramını tebrik ediyorum.” dedi.

‘BU BAYRAM; BARIŞIN HÜKÜM SÜRMESİNE VESİLE OLSUN’

Mardin ve Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen, bugünün kendileri için önemli olduğunu, İsa Mesih’in diriliş bayramı olduğunu söyledi. Kahraman merkezli 10 ili etkileyen depremler nedeniyle fazla coşkulu olmazsa da kutladıklarını belirten Özmen, şunları söyledi:

“Deprem nedeniyle ülkece kahrolduk, çok üzüldük ama hayat devam ediyor. Rab Allah, hepimize hikmet versin ki; bu acıyı ve yarayı en kısa sürede sarmayı nasip etsin. Ruhani anlamda bayramımızı coşkuyla kutluyoruz. Aramızda çok değerli Sayın Valimiz var, kardeşlerimiz var. Mardin’in binlerce yıldır süregelen çok güzel bir geleneği var. Bütün dini ve resmi bayramları birlik ve beraberlik içinde kutluyoruz. Bu sene hem Hristiyan, hem Müslüman hem de Yahudi bayramları, oruçları çakıştı ve de çok güzel oldu. 3 dinin oruçlarının ve bayramlarının aynı anda gelmesi aslında bizlerin ne denli bir birimize yakın olmamız gerektiğinin nişanedir. Bu değerler hepimizindir. Hepimiz çok değerli varlıklardır, insan çok değerlidir ve hatta meleklerden üstündür. Sayın Valimize çok teşekkür ediyoruz ve Hristiyan aleminin bayramını kutluyoruz. Bu bayramın, İsa Mesih’in dirilişinin ülkemiz başta olmak üzere bütün dünyada huzurun, barışın ve esenliğin hüküm sürmesine vesile olmasını diliyorum.”