TBMM Çelik’in milletvekilliğini düşürdü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TBMM Genel Kurulu Çelik’in milletvekilliğini düşürdü

 

TBMM Genel Kurulu, Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in milletvekilliğini düşürdü.

 

TBMM Genel Kurulunda, hakkında “nitelikli cinsel saldırı” ve “tehdit” suçlamasıyla fezleke düzenlenen Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in milletvekilliği düşürüldü.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı. Genel Kurulda, hakkında “nitelikli cinsel saldırı” ve “tehdit” suçlamasıyla fezleke düzenlenen Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in yasama dokunulmazlığı kaldırıldı.

 

Geçtiğimiz hafta TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, hakkında “nitelikli cinsel saldırı” ve “tehdit” suçlamasıyla fezleke düzenlenen Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına karar vermişti.

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonunun Kararı, TBMM Genel Kurulu’nda oylandı. Oylamada Çelik’in dokunulmazlığı kaldırıldı.

 

Tuma Çelik hakkında geçtiğimiz aylarda, Mardin’de 2018 yılında bir kadına cinsel tacizde bulunduğu ve tehdit ettiği iddiasıyla soruşturma başlatılmasından sonra HDP Çelik’i kesin ihraç istemi ile disipline sevk etmiş, Çelik ise, Partisinin zarar görmemesi ve iddianın suiistimal edilmemesi için HDP’den istifa etme kararı aldığını açıklamıştı.