Telkari & Kilim Dokuma Takı Koleksiyonu Sergisi Açıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kasımiye Medresesinde Telkari & Kilim Dokuma Takı Koleksiyonu Sergisi Açıldı

Mardin Artuklu Üniversitesi Midyat Meslek Yüksekokulu Kuyumculuk ve Takı Tasarım Programı Akademziyenleri tarafından Telkari ve Kilim Birlikte İşlenerek Telkari & Kilim Dokuma Takı Koleksiyonu Sergisi hazırlandı.

“Telkari ve Kilim dokumanın birlikte işlenmesi sonucu ortaya çıkan özgün tasarımlardan oluşan Telkari & Kilim Dokuma Takı Koleksiyonu Sergisi Mardin Kasımiye Medresesinde açıldı”

Telkari & Kilim Dokuma Takı Koleksiyonu Sergisi Tarihi Kasımiye Medresesi avlusunda Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar Midyat Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Abdurrahim Kaplan’ın katılımıyla açıldı.

Sergilenen tasarımlar Mardin Artuklu Üniversitesi Midyat Meslek Yüksekokulu Kuyumculuk ve Takı Tasarım Programı Akademisyenleri Vildan Kavşut Kaplanoğlu, Aysun Başaran ve Ercan Gündüz tarafından yapıldı.

Tasarımları hazırlayan akademisyenler, Sergilenen Tasarımların Özellikleri Açısından Bölgenin İlk ve Tek Tasarımları Olduğunu Söylediler.

Geleneksel Türk El Sanatlarının tarihimizde özel bir yere sahip olduğunu belirten akademisyenler, kendi öz kimliğini kaybetmeden günümüze ulaşan kilim dokuma ve telkâri gümüş işlemeciliğinin kaybolmasını engellemek ve bizden sonraki nesillere mutlaka özüne bağlı kalarak bozmadan aktarmak ve sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla kilim dokuma ve telkâri gümüş işleme sanatını bir arada kullanarak daha önce yapılmamış farklı görsellikteki telkâri-kilim tasarımlarını yaptıklarını kaydettiler.

Akademisyenler, sanatın farklı görsel dili olarak tarif ettikleri sergide yer alan tasarımların alanlarında ve özellikleri dikkate alındığında bölgenin ilk ve tek tasarımları olduğunu da sözlerine eklediler.

Misafirlere Yöresel Pestil Tatlısı ve Dibek Kahvesi İkram Edildi

Yöresel el sanatlarımızdan olan telkari ve kilim dokuma geleneğini bir arada kullanarak oluşturulan serginin yanında bütün misafirlere ve ziyaretçilere unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerimizden olan pestil tatlısı dibek kahvesi eşliğinde sunuldu.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Özcoşar, birbirinden güzel ve özgün çalışmaların yer aldığı Telkari & Kilim Dokuma Takı Koleksiyonu Sergisini hazırlayan Midyat Meslek Yüksekokulu Kuyumculuk ve Takı Tasarım Programı Akademisyenleri Vildan Kavşut Kaplanoğlu, Aysun Başaran ve Ercan Gündüz’e teşekkür ederek tebrik etti.

Yerli ve Yabancı Turistler de Sergiye ve Yöresel İkramlara Hayran Kaldılar.

Kasımiye Medresesini gezmeye gelen yerli ve yabancı turistler de sergiyi gezerek yöresel pestil tatlısının ve dibek kahvesinin tadına baktılar. Turistler sergiye ve yöresel ikramlara hayran kaldılar.