Vali Demirtaş ‘’Çiftçilerimize 142 Milyon Lira Destekte Bulunduk’’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vali Demirtaş ‘’Çiftçilerimize 142 Milyon Lira Destekte Bulunduk’’

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş,  Derik ilçesinde “El Değmeden Hijyenik Sütler Projesi” kapsamında süt sağım makineleri dağıtım törenine katıldı. Vatandaşlar ile birlikte iftar açtı.

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Tarım İl Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında Derik ilçesinde yüzde 75 hibe destekli 135 üreticiye, süt sağım makineleri gerçekleştirilen törenle dağıtıldı.

Törene, Vali Mahmut Demirtaş, Hanımefendi Beyhan Demirtaş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Murat Süzen, Derik Kaymakamı Evren Çakır, Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Adil Alan ve üreticiler katıldı.

Vali Mahmut Demirtaş, Mardin Büyükşehir Belediyesi olarak, üreticilerin süt sağım işlemlerini kolaylaştırmak ve verimliliğini arttırmak amacıyla kent genelinde yüzde 75 hibeli olarak 1000 adet süt sağım makinesi desteğinde bulunacaklarını söyledi.

Mardin’deki çiftçilere 142 Milyon lira destekte bulunduklarını dile getiren Vali Demirtaş;

 “Malumunuz 2,5 yıldan beri burada hem Vali hem de Belediye Başkan Vekili olarak sizlere hizmet etmekteyim. Sizlere hizmet etmekten büyük bir onur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bir taraftan altyapı hizmetlerini yapıyoruz, bir taraftan sağlık hizmetleri, bir taraftan eğitim hizmetleri, bir taraftan restorasyon hizmetleri, bir taraftan cephe iyileştirme hizmetleri gibi birçok alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hakikaten geldiğimiz günden beri durmaksızın çalışıyoruz. Sağ olsun Kaymakamımızın da bunda çok iyi bir gayreti olduğunu özellikle belirtmeliyim. Tabi muhtarlarımızla olan dayanışmamız, vatandaşlarımızla olan dayanışmamız ve burada birlik ve beraberlik içerisinde olmamız bizleri çok memnun ediyor. Özellikle tarım konusunda Büyükşehir Belediyemizin çok büyük katkıları oldu. Hem hayvancılığın gelişmesinde hem de tarımın gelişmesi için Büyükşehir Belediyemiz bugün süt sağım makinelerini sizlere dağıtacaktır. 135 çiftçimize Allah kısmet ederse bugün bunları teslim edeceğiz. Tarım müdürlüğümüz ve GAP ile birlikte bu finansmanı sağlıyoruz. Bugüne kadar biz çiftçilerimize yaklaşık 142 milyon civarında bir kaynak transferi sağlamışız. Bunun 76 milyon lirasını Büyükşehir Belediyesi olarak biz katkıda bulunmuşuz. Bugün dağıtılan cihazları güle güle kullanmanızı diliyorum. Bunların en önemli özellikleri hijyenik olmaları ve daha verimli ürün almanızı sağlayacaktır. Tekrardan hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Vali Demirtaş Derikli Vatandaşlar İle İftarını Açtı

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Derik ilçesi ziyareti kapsamında eşi Beyhan Demirtaş ile birlikte vatandaşlar ile birlikte iftar açtı. Derik Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen iftar programına yaklaşık bin 500 vatandaş katılım sağladı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua ile başlayan programda konuşan Vali Demirtaş, Ramazan ayının dayanışma ayı olduğunu söyledi.

Vali Demirtaş, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Bugün sizlerle beraber olmaktan dolayı mutluluk duyduğumu söylemek istiyorum. Ramazan ayı birlik ayı, beraberlik ayı ve dayanışma ayıdır. Bu dayanışmayı 8 günden beri özellikle her gün Mardinli hemşerilerimizle, depremzede vatandaşlarımızla birlikte geçirmekten büyük bir onur duyuyoruz. Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan ayını hep birlikte dayanışma içerisinde yaşıyoruz. Mumunuz 6 Şubat tarihinde ülkemizde asrın felaketti olarak nitelendirdiğimiz bir felaket ile karşı karşıya kaldık. Bu felakette 11 ilimiz büyük hasar gördü. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum, yaralı vatandaşlarımıza da şifa diliyorum. Hepimizin başı sağ olsun. Deprem felaketinde Mardinli vatandaşlarımız çok büyük bir dayanışma örneği gösterdiler. Dünyanın hiçbir yerinde böylesi bir dayanışma örneği yoktur. Depremden etkilenen vatandaşlarımızın acılarını paylaşırken bir yandan da ihtiyaçlarını gidermek için seferber olduk. Devletimiz, AFAD, arama kurtarma ekipleri gerçekten insanüstü bir çalışmayla işlerini yaptılar. Bu afette üstüne düşeni yaptıkları için Mardinli hemşerilerime teşekkür ediyorum.”

Programa, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Murat Süzen, Derik Kaymakamı Evren Çakır, MBB Daire Başkanları ve vatandaşlar katıldı.