Vali Demirtaş, Süryani Vatandaşların Doğuş Bayramı’nı Kutladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vali Demirtaş, Süryani Vatandaşların Doğuş Bayramı’nı Kutladı

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Süryani vatandaşların bayramlaşma törenine katılarak bayramlarını kutladı.

Süryani Hristiyanların ilk dini bayramı olan ve Hazreti İsa´nın doğuşunu simgeleyen Doğuş Bayramı münasebetiyle Artuklu ilçesindeki tarihi Kırklar Kilisesi bahçesinde bayramlaşma töreni düzenlendi.

Vali Mahmut Demirtaş, törene katılarak Süryani vatandaşların bayramını kutladı.

Bayram ziyaretinde Vali Demirtaş’ı Mardin ve Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen ile kilisenin Başpapazı Gabriel Akyüz ve Süryani cemaati karşıladı.

Vali Demirtaş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Süryani vatandaşların Noel bayramını tebrik ettiklerini söyledi.

Mardin’de farklı dinlere mensup vatandaşların yıllardır huzur ve barış içerisinde bir arada yaşadığına vurgu yapan Demirtaş, “İnşallah bundan sonra da kardeşçe yaşayacağız. Bu bayramlar kardeşliğimizin güçlenmesine, huzurun, barışın daha da iyi yerleşmesine büyük katkı sağlayacak.” dedi.

Mardin ve Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen’de, Hristiyan aleminin en önemli bayramlarından birini kutladıklarını anımsatarak, “Müslüman, Hristiyan, Yezidi bütün kardeşlerimizle bayramı büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Bütün dünyada barış ve huzur egemen olsun. Valimizle, milletvekilimizle, Müslüman kardeşlerimizle, Hristiyanlarla ve bütün Mardin halkıyla bütünleşerek, birbirimize sarılarak bu bayramı kutluyoruz.” şeklinde konuştu.

Törende Vali Demirtaş’ın yanı sıra Ak Parti Mardin Milletvekili Şeyhmus Dinçel, Artuklu Kaymakamı Mesut Tabakcıoğlu, Artuklu Belediye Başkanı Mehmet Tatlıdede ve AK Parti İl Başkanı Faruk Kılıç’ta hazır bulunarak Süryani vatandaşların Doğuş Bayramını kutladılar.