Yasağa Uymayanlara Ceza Yazıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sokağa Çıkma Yasağına Uymayanlara Ceza Yazıldı

 

Yasağa uymayıp gerekçesiz dışarı çıkmakta ısrar edenlere para cezası verildi.

 

Sokağa çıkma yasağı başlanan 31 ilde yasağa uymayanlara 3 bin 186 liraya kadar para cezası, aşırı durumlarda 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası uygulanacağı açıklamasına rağmen sebepsiz yere çıkanlar cezadan kurtulamadı.

 

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 31 şehirde hafta sonu için ilan edilen 48 saatlik sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere 2 ay ile 1 yıl arasında hapis cezası ve 3 bin 186 TL’ye kadar para cezası uygulanacağının açıklanmasına ve uyarılara rağmen Kızıltepe ilçesinde polis, keyfi olarak sokağa çıkan ve uyarılara aldırmayanlara para cezası uyguladı.

 

İçişleri bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamanın ardından haber kanallarında, basın organlarında, valilik ve Kaymakamlık açıklamaları ile yapılan anonslarda coronavirüs nedeniyle hafta sonunda sokağa çıkma yasağı olduğu ve vatandşların evlerinden çıkmamaları konusunda yapılan uyarılara rağmen sebepsiz yere yasağı ihlal edenlere polis tarafından Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmekte. Kanunu’na göre 3bin 186 TL’ye kadar para cezası, aşırı durumlarda ise Türk Ceza Kanunu’nun 175. Maddesine göre 2 ay ile 1 yıl arasında hapis cezasını öngörüyor.

 

Kızıltepe ilçesinde bütün kavşaklarda polis ekipleri denetimlerini sürdürürken sokağa çıkan araç ve yayalar tek tek sorgulanıp izni olmayanlara evlerine dönmeleri uyarısı yapılıyor. Uyarılara uymayan ve ihlalde diretenlere ise 3.186 lira para cezası kesilmekte. İlçe emniyet müdürlüğüne bağlı tüm amirliklere bağlı ekipler ilçe genelinde yayan ve araç ile devriye gezerek sokağa çıkma yasağının uygulanması için görevini sürdürüyor.

İlçe merkezinden geçen uluslararası iipek yolundan ise tarnsit geçişlere izin veriliyor.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir