Yavuz: “Bütün bulaşıcı hastalıkların temelinde aşı olmak var”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yavuz: “Yoğun bakımlarda doluluk oranı yüzde 90”

 

Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz, kentteki hastanelerin yoğun bakımlarında doluluk oranının yüzde 90’a ulaştığını ve çoğunluğunun genç yaş grubu olduğunu söyledi.

 

Kızıltepe Devlet Hastanesi baştabibi Kardiyoloji uzmanı Doktor Fethullah Kayan’ın modotörlüğünde internet üzerinden yayınlanan televizyon proğramına katılan Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz, Mardin’in halen istenilen düzeyde olmadığını belirtti.

Yavuz, Son dönemde başta Kızıltepe olmak üzere Mardin genelinde aşı oranlarında bir artış olsa da halen istenilen seviyeye ulaşılmadığını kırmızı kategoride olduğumuzu açıkladı.

 

İl Sağlık Müdürü Yavuz programda yaptığı açıklamada, “ Türkiye genelini kapsayan aşı haritasında Mardin’de aşı oranı maalesef en düşük iki ilden biriyiz. Hedefimiz nüfusumuzun en az yüzde ellisini aşılamak. Tüm kesimlerin desteğine rağmen aşı oranımızda bir ivme kazandıysak da istenilen nokta da değiliz. Aşı oranının düşük olması nedeniyle de vaka sayılarımız artmış durumda.”

 

Son 10 gün içerisinde il genelinde aşı oranında bir artış yaşandığını ve bu artışın en fazla Kızıltepe ilçesinde olduğunu belirten Yavuz, “ İlimizin en büyük ilçelerinden biri olan Kızıltepe ilçesinde son 10 gündür aşı oranımız artıyor.  Ancak ilimizde de en fazla vaka görülen ilçemiz de maalesef Kızıltepe. Tabiki bu ilçemizde nüfusun ve hareketliliğin yoğun olması da buna bir etken ama aşı konusunda da duyarlı ilçelerimizden biri. Bütün aile hekimlerimiz hafta içi hafta sonu demeden büyük bir özveri ile çalışıyorlar. Kızıltepe ilçemizde özel bir hastaneyi ve 300 yataklı Devlet hastanesini Pandemi olarak kullanıyoruz. Hastanede, aile hekimliklerinde ve Cumhuriyet meydanında kurduğumuz standta vatandaşları aşı olmaya davet ediyoruz”

 

Ben gencin bana bir şey olmaz ve ben Corona’ya yakalandım aşı olmama gerek yok algısı ile ilgili soru ile ilgili olarak da İl müdürü Yavuz şunları söyledi, “ Bizin hedef nüfusumuzun büyük bir kesimini genç nüfusumuz oluşturuyor. Özellikle 18-25 yaş grubu, baktığımı zamanda en az aşının bu yaş grubunda olduğunu görüyoruz. İlimizde 65 yaş grubu toplam nüfusun yüzde 5 ini oluşturuyor ve bu yaş grubunda aşılama oranımız yüzde 70’in üstü, Son zamanlarsa hastanelerde biliyorsunuz yoğun bakımlarda servislerde yatanların daha çok yaş ortalaması ilk  Pandemi başlangıcına göre daha düşük yaş grubu olduğunu görüyoruz, çünkü ben gencim benim bir hastalığım yok fikri ne kadar Coronaya yakalanmamak için bir avantaj olsa da bu yakalanmayacağı anlamına gelmiyor. Maalesef gençlerimizde hala yüzde 35’in altında bir aşılama oranı var. Bütün bulaşıcı hastalıkların temelinde aşı olmak var.”

 

Maske takmanın önemine dikkat çeken Yavuz, Aşı ile beraber Maske, Mesafe ve Temizlik kurallarına uymanın vaka bulaşımını azalttığını belirterek, “ Hiçbir zaman uygulanan kurallar esnetmedik, bitti maskeyi atın demedik, hiçbir yetkilide bunu söylemedi. Vatandaşlarımızın bu kurallara devam etmesi gerekiyor. Bölgemizde taziyeler yoğun bir şekilde ve uzun sürüyor ve birkaç kez taziyeye gidiliyor bu da bulaşı artırıyor. Keza düğünlerde öyle. Vatandaşlardan ricamız bu tür etkinliklerde kurallara uymaları ve daha az katılım ile gerçekleşirmeleri.

Son zamanlarda kısıtlamaların kalkması gevşetilmesiyle birlikte normalleşmeyi birlikte maske mesafe temizliği unuttuk gibi. Bunun için cezai yaptırım olmadan da uymak gerekir. Yetkililer Pandemi bitti diye bir açıklama yapmadığı sürece  maske takmağa devam etmeliyiz, maske ciddi anlamda koruyor bunu geçen kış mevsiminde hastaneye üst solunum yolu enfeksiyonu için başvuranların geçen yıllara nazaran çok daha az olduğunu gördük.