Erdoğan: Buğday’da ton başına 8 bin 250 lira, Arpada 7 Bin lira

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erdoğan: Buğday’da ton başına 8 bin 250 lira, Arpada 7 Bin lira

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çiftçilerin beklediği hububat fiyatlarını da açıkladı.

Cumhurbaşkanı seçiminin ardından kurulan yeni kabine ilk toplantısını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantının ardından ulusa sesleniş konuşmasında, Seçim sonuçlarının ülke, millet ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını dileyerek görüşülen konuları ve hedefledikleri hizmetleri kamuoyu ile paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çiftçilerin beklediği hububat fiyatlarını da açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk bakanlar kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamalardan biri Buğday ve Arpa fiyatlarını açıkladı.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) buğday ve arpa alım fiyatlarını duyuran Erdoğan, “Hasat döneminin başladığını görüyoruz. İlk gelen veriler 2023 yılının bereketli bir yıl olacağına işaret ediyor. Biz de çiftçilerimize gereken desteği her alanda verdik, veriyoruz. Bugün de Toprak Mahsulleri Ofisinin 2023 yılı buğday ve arpa alım fiyatlarını belirledik. Fiyatları tespit ederken çiftçimizin üretime devam etmesinin yanında maliyetler, iç ve dış piyasa gelişmeleriyle ilgili gıda güvenliği için ihtiyaç olan stokların oluşturulmasını dikkate aldık. Toprak Mahsulleri Ofisimizin alım fiyatlarını ekmeklik buğdayda ton başına 8 bin 250 lira, arpada ise 7 bin lira olarak kararlaştırdık. Bu fiyatlara ilave olarak bakanlığımız tarafından çiftçi kayıt sistemine kayıtlı tüm üreticilerimize buğday için ton başına 1000 lira, arpa için ton başına 500 lira hububat üretim primi destek olarak verilecektir. Bu rakamlarla üreticilerimizin eline ton başına ekmeklik buğdayda 9 bin 250 lira, arpada ise 7 bin 500 lira geçecek. Gübre ve enerji gibi girdilerde düşüş var, bu da çiftçimizi memnun edecek bir fiyat” açıklamasında bulundu.