Hayat Işığı Engelleri Aydınlatıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hayat Işığı Engelleri Aydınlatıyor

Dünya Otizm Günü nedeniyle Hayat Işığı Özel rehabilitasyon merkezi ile Kızıltepe Sosyal Hizmet Merkezi ortaklaşa bir program düzenledi. Programa Kızıltepe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş ve çok sayıda veli ile engelli öğrenci katıldı.

2006 yılında kurulan ve halen 236 engelli öğrenciye hizmet sunan Hayat Işığı Rehabilitasyon Merkezinde hazırlanan slayt destekli otizmi Kızıltepe sosyal Hizmet Merkezi Eğitim biriminden Çocuk Gelişimi uzmanı Esra Akdağ yaptı. Sosyal Hizmet Uzmanı Meryem Koyuncu ve sosyolog Faraç Çobanoğlu da hazırlanan etkinliğe katkı yaptı.

Akıcı bir sunumla otizmin ne olduğunu, belirtileri ve ne gibi sonuçlara yol açabileceğini anlatan Esra Akdağ, önemli olan otist engellilere nasıl bir destek sunmak olduğunu sözlerine ekledi.

Programa katılan Kaymakam erdoğan Turan Ermiş’i Kızıltepe Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü abdulaziz Engin, Kurum Yöneticileri Mesut Kul, Ömer Akan ve Ramazan Akkaya karşıladı. Hayat Işığı Rehabilitasyon Merkezinin bütün birimlerini gezen Ermiş, yöneticilerden bilgi aldıktan sonra programın yapılacağı salona geçti. Veli ve öğrencileri selamladıktan sonra yerine oturan Kaymakam ermiş, hazırlanan slaytı ve sunumu dikkatle izledi.

Sunumunu gerçekleştiren Çocuk Gelişimi Uzmanı Esra Akdağ, Kaymakam Ermiş’i Dünya Otizm Günü nedeniyle konuşmaya davet etti.

Kaymakam Ermiş kısaca yaptığı konuşmada “Bu gibi günlerde farkındalık yaratmak, konuyla ilgili bilinç geliştirmek önemlidir. Ancak sadece belirli günlerde bunu yapmamak gerekir. Bunu, daha da yaymak ve geliştirmek gerekiyor. Bu konuda analara büyük görevler düşüyor ve bu görevleri çok önemli. Bilindiği üzere ana sevgisi ve şefkati koşulsuzdur. Analarımız her bir zorluğa katlanıyorlar desem belki yanlış olur katlanmak ama, gerçekten onların işleri çok zordur. Bu anlamda Allah analara kolaylıklar versin. Kaymakam olarak kapımız sizlere açıktır.” Şeklinde görüşlerini açıkladı.

Konuşmadan sonra idare odasına geçen Kaymakam Ermiş, velilerin ve idarecilerin dilek ve şikayetlerini dinleyerek not aldı.