“ishal vakalarında ciddi artış Covid-19’a bağlı olabilir”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Son aylarda ishal vakalarında ciddi bir artışın görülmesi Covid-19’a bağlı olabilir”

Son aylarda hastalardan gelen şikayetler arasında ishal vakasının ciddi bir oranda olduğunu söyleyen Dahiliye Uzmanı Dr. Haydar Boynukara, bunun sebebi ise coronavirüsten kaynaklandığını belirtti.

Hastaların ciddi ishal şikayetleriyle başvurduklarını belirten Dahiliye Uzmanı Dr. Haydar Boynukara, vakalarda görülen artışın Covid19’dan kaynaklanabildiğini söyledi.

Virüslerin sürekli karakter değiştirdiklerini bu sebeple de hastalık yapma kabiliyetlerinin de değiştiğini ifade eden Boynukara, bu hastaların yüksek ateş, boğaz ağrısı, karın ağrısı ve ishal vakalarıyla başvurduklarını dile getirdi.

Uzun süren şikayetlerin evde kendi imkanlarıyla yaptıkları tedaviye rağmen geçmediği takdirde bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini ifade eden Boynukara, uzun süren ishal vakalarının ciddi sıvı kaybına bunun da sağlık açısından ciddi sayılabilecek bir durum oluşturabileceğini kaydetti.

Son aylarda İshal vakalarında ciddi bir artışın görüldüğüne dikkat çeken Dr. Boynukara, “Bu ishal vakalarındaki artışın önemli sebeplerinden birinin Covid-19 olduğunu düşünüyorum. Bilindiği üzere virüsler sürekli karakter değiştirir. Bunlar sürekli genetik olarak kendilerini değiştirdikleri için hastalık yapma karakterleri kabiliyetleri de değişmektedir.” dedi.

“Bu hastalıkların viral kaynaklı, özellikle de Covid-19 kaynaklı olduğunu görebiliyoruz”

Boynukara, artan ishal vakalarının kaynağının Covid-19 olduğunu ve oluşan belirtileri öne sürerek, “Pandeminin ilk aylarında daha çok bildiğimiz üzere ciddi zatürre yani akciğer enfeksiyonuyla karşımıza çıkıyordu. Bu çoğu zaman hayatı tehdit eden bir akciğer enfeksiyonu oluyordu. Fakat bu hastalık zaman içinde diğer virüsler gibi karakter değiştirdi. Bugünlerde özellikle artan ishal vakalarının önemli bir kısmının Covid-19’a bağlı olduğunu düşünüyorum. Bu hastalar bize yüksek ateş, boğaz ağrısı, karın ağrısı ve ishal vakalarıyla başvurmaktadır. Bunların tetkiklerini yaptığımız zaman çoğunun viral kaynaklı olduğunu ve özellikle de Covid-19 kaynaklı olduğunu görebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Kendi imkanlarıyla yapılan tedavilerle geçmeyen ishal vakalarında muhakkak bir sağlık kuruluşu doktorlarına başvurması gerekmektedir”

Artan bu tür vakalarda yapılması ve başvurulması gerekenleri aktaran Boynukara, “Bu konuda hastalarımızın dikkatli olması gerekir. Özellikle uzun süren, normal tedaviyle veya evdeki hastanın evdeki ve kendi imkanlarıyla yaptığı tedavilerle geçmeyen ishal vakalarında muhakkak hastalarımızın bir sağlık kuruluşu doktorlarına başvurması gerekmektedir. Bu konuda dikkatli olmasında yarar vardır. Çünkü uzun süren ciddi ishal vakaları, ciddi sıvı kayıpları ve elektronik kayıplarına neden olabilmektedir. Sağlığımız açısından ciddi sayılabilecek bir durum oluşturabilir. Bizim açımızdan bu yüzden bu konuda dikkatli olmak gerekir.” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan Covid-19 salgınının ve pandemi sürecinin henüz bitmediğini, bu konuda sağlık için dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Boynukara, “Covid-19 salgını henüz bitmedi zaten bildiğimiz üzere ne Dünya Sağlık Örgütü ne de kendi ülkemizde Sağlık Bakanlığı bununla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Pandemi ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Henüz pandemi devam etmektedir, Covid-19 salgını devam etmektedir. Bu yüzden koruyucu tedbirlere mümkün mertebe uymamız bizim sağlığımız açısından ve çevremizin sağlığı açısından yararlı olacaktır.” şeklinde kaydetti. (İLKHA)