Kabine Toplantısı’nda Alınan Yeni Kararlar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KABİNE TOPLANTISI’NDA ALINAN YENİ KARARLAR

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından Huber Köşkü’nde basın açıklaması yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin salgının önlenmesinde ve can kaybında dünyada örnek alınan bir konuma gelmesi 83 milyon olarak hepimizin ortak başarısıdır” dedi.

Maske, mesafe, temizlik bu hususları aman ihmal etmeyelim diye uyaran Erdoğan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamalarda 1 Hazirandan itibaren seyahat kısıtlamasının kalkacağını belirterek alınan yeni kararları vatandaşlarla paylaştı.

 

ERDOĞAN TARAFINDAN AÇIKLANAN YENİ KARARLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık bir aydır, normalleşmeye ilişkin alınan kararları peyderpey açıkladıklarını anımsattı. 1 Hazirandan itibaren seyahat kısıtlamasının kalkacağını belirterek bugünkü Kabine Toplantısı’nda alınan yeni kararları şöyle sıraladı:

 

“Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran’dan itibaren tamamıyla kaldırılmıştır.”

Gelişmeleri takip ederek olumsuz bir durum görmemiz hâlinde bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz.

 

“Kamu personeli, 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacaklar.”

İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dâhil olan kamu personeli, 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacaklar.

Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan ve takibi yapılan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları, kurumlarınca değerlendirilecek.

 

“Kreşler ve gündüz bakım evleri 1 Haziran’da açılacak.”

Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı da buna uygun şekilde 1 Haziran’da açılacak.

 

“Sokağa çıkma kısıtlamaları bir müddet daha sürecek”

Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını bir müddet daha sürdürmekte fayda görüyoruz. 65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek.”

Buna karara göre Büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak illerinde hafta sonunda 48 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

 

“65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması uygulaması devam edecek.”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edeceğini ancak esnaf ve sanatkâr olarak işletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşların maske, mesafe, temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında olabileceğini belirterek maske, mesafe ve temizlik şartlarının önemine dikkati çekti.

Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar arasında işletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK hizmet belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda ve birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

 

“Sokağa çıkma uygulamasında yaş sınırı 20’den 18’e indirildi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 yaş altına yönelik sokağa çıkma uygulamasında yaş sınırını 18’e indirdiklerini bildirerek, “0-18 yaş grubunun tamamı, çarşamba ve cuma günleri, 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlamasına tabi olmayacak. Yani ikili sistem yok” dedi.

 

“Restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri 1 Haziran’da hizmet vermeye başlayacak”

1 Haziran Pazartesi itibariyle restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçesi, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmelerin belirlenen kurallar dâhilinde saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başlayacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğlence mekânları ile nargile satışının kapsam dışı olduğunu, sadece kendi müşterilerine hizmet veren turizm tesislerinin bünyesindeki işletmelerin ise saat sınırlamasına tabi olmadığını, Yol güzergâhlarındaki dinlenme tesislerinin de 1 Haziran Pazartesi itibariyle hizmete başlayacak.

 

“Plajlar, millî parklar ve bahçeler 1 Haziran’da faaliyete geçecek.”

Plajlar, millî parklar ve bahçeler, belirlenen kurallar dâhilinde 1 Haziran’dan itibaren faaliyete geçebilecek.

 

“Müze ve ören yerleri 1 Haziran’da açılıyor.”

 

“Hayvan satış yerleri 1 Haziran’da yeniden faaliyete geçebilecek.”

Hayvan satış yerleri 1 Haziran’dan, hipodromlar 10 Haziran’dan itibaren yeniden faaliyete geçebilecek.

 

“Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırıldı”

Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır. Spor tesisleriyle içlerindeki tesisler gece 24.00’e kadar hizmet verebilecektir.

 

“Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı sınırlamaları kaldırıldı”

Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığıyla ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dâhilinde kaldırılmıştır.

 

“Sürücü kursları 1 Haziran’da hizmet verebilecek.”

Sürücü kursları ve benzeri kurslar 1 Haziran’dan itibaren hizmet verebilecek.

 

“Kütüphaneler, millet kıraathaneleri, gençlik merkezleri, gençlik kampları açılıyor”

Kütüphaneler, millet kıraathaneleri, gençlik merkezleri, gençlik kampları 1 Haziran’dan itibaren belirlenen şartlar dâhilinde faaliyetlerini sürdürebilecektir. Yani bağlı oldukları kurumlar, onların kendi iç şartlarını belirleyecek.

 

“Açık havada oturma alanları bulunan konserler başlıyor”

Açık havada oturma alanları bulunan yerlerdeki konserlerin saat 24.00 ile sınırlı olmak şartıyla başlayabileceğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm bu konularla ilgili ayrıntılı açıklamaların ilgili kurumlarca kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aldığımız kararların, ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Yeni normal düzeninde, yine bu üç kavramı söylüyorum: Maske, mesafe, temizlik… Bu hususları aman ihmal etmeyelim. Muhakkak maskeyle dolaşalım, muhakkak fiziki mesafeye dikkat edelim, muhakkak temizliğe dikkat edelim ki bunlar bizim üç vazgeçilmezimizdir. Bunu bir kez daha tekrarlamak istedim” dedi.