Kızıltepe’de Kadınların el emeği göz nuru ürünleri sergilendi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kızıltepe’de Kadınların el emeği göz nuru ürünleri sergilendi

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kadın kursiyerlerin ürettiği el emeği göz nuru ürünler için sergi açıldı.

Kızıltepe Belediyesi Hanımeli Kadın Merkezi, Kaymakamlığa bağlı Aile Destek Merkezi ve GAP idaresine ait Çok Amaçlı Toplum merkezindeki 30 kursta kadınların ürettikleri el emeği göz nuru ürünler bir alışveriş merkezinde sergilendi.

Sergiye; AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Ahmet Odabaş, AK Parti ilçe Başkanı Faruk Kılıç, Kamu Kurum müdürleri, Oda başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Düzenlenen sergiyle açıklamalarda bulunan Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Odabaş, kadınları kurslara davet etti.

Odabaş, “Bugün belediyemizin Hanımeli Kadın Merkezi, Kaymakamlığımıza ait Aile Destek Merkezi ve GAP idaresine ait Çok Amaçlı Toplum Merkezi ile beraber -bunların hepsi birer kadın merkezi- sene başı sergisi yaptık. Normalde sene sonu sergisi yapılır ama biz bu sene kadın kursiyerlerimizin ve yaz aylarında açılan birkaç kursta meydana getirdikleri güzel ürünlerini el emeklerini göz nurlarını burada sergiledik. Geçtiğimiz sene içerisinde 3 bin kadınlarımız bu kurslardan mezun oldu. Amacımız bu kurslardaki öğrenci sayısını çok çok daha fazla artırmak. İnşallah sadece Hanemeli Kadın Merkezi olarak bu sene içerisinde 10 bin den fazla kadımıza ulaşmak istiyoruz. Bu kurslara katılan bütün kadın kursiyerlerimize çok teşekkür ediyorum ve hepsini hem belediyemizin hem kaymakamlığımızın hem de ÇATOM’un açtığı kurslara davet ediyorum.” dedi.

Kadın kursiyerlerin kumaşlardan ürettiği ürünlerin paha biçilmez olduğunu söyleyen Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, “Benim üzerinde çalıştığım bir konu var. 10 ilçemizde kaymakamlarımız, kayyımlarımızın yardımıyla kadınlarımıza kadın kooperatifini kuracağız. Bu kooperatifler 7 kişiyle kurulacak. Bu kooperatiflerde Kızıltepe’nin meşhur olduğu mercimeğini paketleyip kadınlarımızı nihai tüketiciyle ben buluşturacağım. Farklı büyük marketlerde satılması için ben aracı olacağım. Kooperatifler Kadınlarımıza istihdam sağlayacak. Önümüzdeki haftalarda bu çalışmalar başlayacak. Ömerli’de üzümümüz meşhur orada pekmez olabilir, Midyat’ta telkâri işçiliği olabilir bütün bölgeyi coğrafi olarak inceleyerek ne yapabiliriz? Bunları kadınlarımızın bütün Türkiye’ye tanıtması için inşallah bende öncülük edeceğim. Bizim Güneydoğudaki kadınlarımız her zaman baş tacıdır.” ifadelerini kullandı. (Mehmet Aslan-İLKHA)