Mardin Artuklu Üniversitesi Siyonist Soykırımı Kayıt Altına Alıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardin Artuklu Üniversitesi Siyonist Soykırımı Kayıt Altına Alıyor

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından hazırlanan Gazze Şuheda Defteri Projesiyle israilin Gazze’de işlediği cinayetler ve gerçekleştirdiği soykırım kayıt altına alınacak.

Gazze Şuheda Defteri projesinin Mardin Artuklu Üniversitesi, Kadim Akademi ve İHH’nın paydaşlığında hızlıca eyleme geçme bilinciyle ortaya çıkan bir proje olduğunu söyleyen Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, bu çalışmanın aynı zamanda katledilen Filistinlileri birer sayı olarak gören dünya düzenine, israilin katliamları karşısında gözünü kulağını kapatanlara ve Siyonistlerin “dokunan yanar” anlayışına da bir tepki olduğunu belirtti.

Çalışma, Gelecekte Hukuki Süreçlere Delil Oluşturacak

Rektör Özcoşar, Gazze şehitlerini unutmamak ve unutturmamak için, hayatta kalanların gelecekte hak arayışlarına ve hukuki süreçlerine delil oluşturmak adına bu çalışmayı başlattıklarını anlatarak 7 Ekim 2023’ten bu yana gerçekleşen soykırım ile ilgili en ufak bilgi kırıntısının dâhi hafızaya yenik düşmesine engel olmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Gazze Şuheda Defteri Projesi için Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından hazırlanan dijital platform açık erişim prensibine dayalı çalışıyor.

Platforma basit birkaç adımlık süreç sonunda üye olunabiliyor. Üye olan herkes veri girişi yapıp düşüncelerini paylaşabiliyor.

Kullanıcılar Gazze’de yaşanan soykırıma dair her türlü bilgi, belge, fotoğraf ve videoyu kişisel mahremiyeti temele alan bir yaklaşımla platforma yükleyebiliyorlar. Platforma girilen veriler kısa bir onay sürecinden sonra yayınlanıyor.

Gazze’deki Soykırım Belgeleniyor

Gazze Şuheda Defteri Projesiyle Gazze’deki soykırımın belgelenmesi, israil tarafından Gazze’de yapılan etnik temizliğin ve yaşanan katliamın vahametinin gözler önüne serilmesi ve şehit olanların haklarının dijital hafızada saklı tutulması amaçlanıyor.